مشاوره حقوقی طلاق

حضانت فرزند پس از طلاق

مشاوره حقوقی آنلاین

قوانین حضانت کودک

طبق ماده 1169 قانون مدنی حضانت طفل تا سن 7 سالگی با مادر و سپس پدر است. اما به موجب این ماده دادگاه حکم به تامین حضانت مادر تا سن 7 سالگی داد و پس از آن حضانت به پدر واگذار شد. در صورتی که پدر شرایط لازم برای اخذ حضانت فرزند را نداشته باشد، اولویت در اخذ حضانت با مادر خواهد بود. مادر می تواند با کمک یک وکیل مجرب خانواده مدارک لازم مبنی بر عدم توانایی پدر در حضانت را به دادگاه ارائه کند و در صورت صلاحیت، حضانت به وی اعطا می شود.

حضانت فرزند پس از طلاق

همچنین طبق قانون نمی توان کودک را بدون رضایت قیم یا سرپرست محل سکونت یا سکونت مورد توافق طرفین به جای دیگری یا خارج از کشور فرستاد. محل سکونت قبل از طلاق، مگر اینکه دادگاه مقتضی بداند و به ذینفع اجازه رسیدگی بدهد. در صورتی که دادگاه با خروج کودک از کشور موافقت کند، بنا به درخواست ذینفع اقدامات مقتضی را برای اطمینان از بازگشت کودک انجام خواهد داد.

حضانت کودک

دیدگاه دیگر در مورد حضانت مربوط به مسئولیت ها و وظایف والدین حضانت است. بر اساس ماده 54 قانون حمایت از خانواده مصوب 1392، در صورتی که والدین دارای تکلیف نفقه به وظایف تعیین شده عمل نکنند، تا درجه هشت جریمه خواهند شد. مدت زمان صرف شده در صورت تکرار با حداکثر مجازات تعیین شده مجازات خواهد شد. شخصی که حضانت طفل را بر عهده دارد نمی تواند شخص دیگری (مادر یا پدر) را از ملاقات با او منع کند. در صورت بروز این رفتار، طرف مقابل می تواند از آن شکایت کند که در صورت تکرار و تداوم موجب سلب حضانت از طرف اول می شود. بر اساس ماده 632 بند تحریم مصوب 1375 قانون مجازات اسلامی، شخصی که مانع ملاقات طفل با دیگری که ممکن است مادر یا پدر طفل باشد باشد، قانونی است. در واقع قانونی وجود دارد که کودک را از ملاقات با طرف مقابل بدون در نظر گرفتن حقوق طرف مقابل منع می کند. هر کس با کودک ملاقات کند طبق قانون به سه تا شش ماه زندان یا حتی جریمه محکوم می شود. مجرم مجازات خواهد شد.

 

حضانت فرزند قبل از طلاق

 

بر اساس ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی حضانت فرزند هم حق و هم از وظایف والدین است. بنابراین اگر زوجه قصد معاوضه مهریه برای انتقال حضانت شوهر را داشته باشد، فقها در این فرض اختلاف دارند. در طلاق اختیاری متقابل، هر دو طرف می توانند به میل خود مذاکره کرده و فرزند را به یکی از طرفین تحویل دهند که تنها با تصمیم والدین طفل امکان پذیر است. اما در روند اعطای مهریه از سوی قضایی، موضوع مخالفت با طلاق است نه حق حضانت. به این می گویند طلاق. به عبارت دیگر، پس از طلاق، والدین می توانند در مورد اینکه چه کسانی حق حضانت را خواهند داشت، توافق کنند و در این فرآیند، پذیرش وجود دارد.

مفهوم حضانت

توضیح دهید که مفهوم حضانت چیست؟ ابتدا باید تعریف لغوی و عرفی را بیان کنیم; سپس، بیایید مقررات قانون مدنی را ترکیب کنیم تا توضیح دهیم که مفهوم حضانت کودک چیست، ماهیت حضانت کودک چیست، مدت حضانت کودک چیست و چه کسی مسئول است. حضانت کلمه ای عربی است که ریشه آن حزن به معنای در آغوش گرفتن مادر است. ولايت در لغت به معناي در آغوش گرفتن فرزند و تربيت اوست، در اين لغت به معناي داشتن فرد مسئول براي تربيت فرزند و حمايت جسمي و روحي او طبق قانون است. در قانون مدنی تعریف روشنی از اصطلاح حضانت وجود ندارد; اما برخی از حقوقدانان نمونه هایی از مفهوم حضانت را ذکر کرده اند که می توان از آنها برای توضیح اینکه مفهوم حضانت کودک چیست استفاده کرد. علما و حقوقدانان بر این باورند که حضانت و حقوق سلطنتی بر تحصیل و اموال از قبیل تربیت فرزند، خواباندن، کرم سر زدن به کودک، نظافت، شستن لباس کودک و… از مصادیق حضانت است.

وکیل حضانت فرزند پس از طلاق

مسئول اصلی حضانت از پسران و دختران والدین آنها هستند. در واقع این حق و تکلیف آنهاست. با این حال، هنگامی که حضانت برداشته می شود یا هر دو طرف فوت می کنند و به هر دلیلی نمی توان با آنها تماس گرفت، قیم دیگر والدین کودک نخواهد بود. در صورت وجود شرایط سلب حضانت که شامل انحرافات اخلاقی یا اعمال و اعمال منافی مصلحت طفل و همچنین جنون و ازدواج مجدد مادر باشد یا پدر و مادر به هر دلیلی غایب یا فوت کرده باشند، شخص مسئول حضانت ابتدا پدری را تعیین می کند. اجداد یا اولیای دم در صورت نبودن یا عدم صلاحیت از طرف اجداد مادری یا هر شخصی که دادگاه معین می کند تعیین می شود.

حضانت فرزند پس از طلاق

نمونه هایی از عدم حضانت یا نقص اخلاقی از سوی هر دو والدین عبارتند از:

اعتیاد مضر به الکل، مواد مخدر و قمار.

شهرت به فحشا و فحشا

تشخیص پزشکی قانونی بیماری روانی.

آزار یا وادار کردن کودک به انجام کارهای غیراخلاقی مانند رشوه خواری، فحشا، تکدی گری و قاچاق.

حملات مکرر از محدوده طبیعی فراتر می رود.

 

 

ماهیت حضانت چیست؟

ماهیت حضانت فرزند این است که حضانت هم حق و هم تکلیف والدین است. والدین تنها در صورتی می توانند از این حق محروم شوند که از حضانت محروم شوند. برای جزئیات بیشتر به متن مقاله مراجعه کنید. .

 

قیم کودک کیست؟

مسئول نگهداری از فرزندان اولاً والدین و در صورت سلب حضانت یا غیبت والدین اولاً پدربزرگ و مادربزرگ و سپس اشخاصی که قانونگذار مقرر کرده است که مشخصات تماس آنها در متن قانون قید شده است. مقاله.

 

حضانت چیست؟

در قانون هیچ تعریفی از حضانت وجود ندارد. اما در زبان و آداب و رسوم به معنای حضانت، حمایت و تربیت کودکان است. قبل از ورود به بحث توجه داشته باشید که قیمومیت با قیمومیت یکی نیست، نگهبانی، نگهبانی و وظایف آنها متفاوت است یا وضعیت مالی کودک ربطی به این موضوع ندارد، به زبان ساده، حضانت و تربیت است.  در ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی، قانونگذار حضانت را به دو صورت اعطا کرده و آن را هم حق والدین و هم تکلیف والدین قرار داده است.

 

مشاوره حقوقی حضانت فرزند پس از طلاق

هر نظام حقوقی کارآمدی باید به جای پرداختن به حضانت اعم از حق یا تکلیف، این موضوع را مد نظر قرار دهد، که اگر جنبه قانونی سرپرستی حذف شود، منجر به از بین رفتن قیومیت از حقوق مولی می شود، به عنوان مثال، و زمانی که جنبه تکلیف آن رعایت می‌شود، این تکلیف بر عهده کسی است که باید حضانت داشته باشد و وضع موجب ضرر مولی‌علیه و ضرر به ولی است.

وکیل حضانت فرزند پس از طلاق

صلاحیت دادگاه ها عمدتاً توسط مقررات الزامی تعیین می شود که در این صورت توافق طرفین به مرحله اجرا نمی رسد. اگرچه قانون مدنی با تعریف محل اقامت قانونی این فرآیند را ممکن می سازد. در این رابطه البته می توان در قالب قرارداد محل اقامت را مشخص کرد و بدین ترتیب نقش اهلیت را ایفا کرد وگرنه در عمل همین نوع تعیین اهلیت واجب و غیر قابل تغییر است. زیرا بر اساس رویه دادگاه ایران، مبنای تشخیص صلاحیت دادگاه، محل اقامت خوانده یا محل انعقاد یا انجام قرارداد یا تعهد یا محل وقوع مال غیرمنقول (در صورت وجود) است. هنگامی که یک پرونده حضانت مستقلاً تشکیل می شود و کاملاً به پرونده ای که قبلاً تشکیل شده است مربوط نمی شود، قوانین کلی حاکم بر صلاحیت دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به پرونده را دارد باید رعایت شود. از آنجایی که پرونده های حضانت عواقب بیشتری نسبت به طلاق دارد و پرونده های حضانت در واقع همان پرونده های طلاق است، رسیدگی به پرونده های حضانت در صورت وقوع یا در زمان تقدیم دادخواست طلاق باید به صورت مرحله ای انجام شود. دادگاه به پرونده طلاق با شاکی طبق مقررات دادرسی رسیدگی کرد.

 

وکیل حضانت تلفنی آنلاین

حضانت فرزند حق و وظیفه والدین است که تا رسیدن کودک به سنین نوجوانی ادامه دارد. در طول زندگی مشترک، والدین دارای وضعیت مساوی حضانت هستند. حضانت وظیفه مشترک زن و شوهر است. آنها نمی توانند از اجرای این تعهد طفره بروند. در صورت لزوم دادگاه آنها را مجبور به انجام این تعهد می کند. زمانی که زوجی تصمیم به جدایی می گیرند، در صورتی که زوجین نتوانند پس از جدایی بر سر حضانت فرزندان خود به توافق برسند، موضوع حضانت اهمیت بیشتری پیدا می کند. طبق قانون حضانت و حضانت از والدین جدا شده، اولویت حضانت بین او و مادرش 7 ساله است. قبل از 7 سالگی تفاوتی بین دختر و پسر در حضانت وجود ندارد.

 

حضانت فرزند پس از طلاق

ماده 1173 قانون مدنی (هر گاه به دلیل عدم حضانت یا مفاسد اخلاقی پدر یا مادر تربیت کننده، سلامت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل مورد تهدید قرار گیرد، دادگاه می تواند از اولیای دم یا اولیای دم یا قیم طفل یا دادستان تقاضا کند. درخواست حضانت کودک) حق اتخاذ هر تصمیمی که مناسب بداند). مادر با شخص دیگری ازدواج نکرده باشد. اگر حضانت طفل به مادر سپرده شود تا زمانی که مادرشوهر دیگر نپذیرد این حضانت باقی می ماند. اسلام: طبق اصل 167 قانون اساسی و ماده 1192 قانون مدنی می توان گفت که حضانت اطفال مسلمین بر غیر مؤمنان نمی تواند باشد.

 

نحوه اخذ حضانت فرزند چیست؟

 

همانطور که گفته شد حضانت فرزند تا سن 7 سالگی به عهده مادر و سپس پدر است. بعد از 7 سالگی در صورتی که مادر تقاضای حضانت کند، دادگاه به این موضوع رسیدگی می کند. نحوه اخذ حضانت فرزند با در نظر گرفتن مسائلی از قبیل وضعیت مالی و تحصیلی فرزند، سلامت جسمی و روحی پدر یا مادر و موارد دیگر مورد توجه قرار خواهد گرفت. مثلاً اعتیاد، مشکلات مالی، جنون و غیره. همه عواملی هستند که بر شرایط اخذ حضانت تأثیر می گذارند. دختران تا 9 سالگی و پسرها تا 15 سالگی با پدر یا مادر خود زندگی می کنند و پس از آن در مورد زندگی خود تصمیم می گیرند. پدر و مادر کودک، ابو یین، موظف به حضانت هستند و نمی توانند از این مشکل جلوگیری کنند.