مشاوره حقوقی طلاق

درخواست نفقه

مشاوره حقوقی آنلاین

زن می تواند نفقه گذشته خود را مطالبه کند، در حالی که یکی از بستگان فقط می تواند برای مطالبه نفقه آینده اقدام کند. اگر مرد ورشکست شود یا فوت کند و دارایی او برای ادای دیون کافی نباشد، نفقه زوجه بر سایر دیون مرد مقدم است. اکثر قضات بر این باورند که اگر زن در خانه شوهر و زیر یک سقف زندگی می کند، اصل نفقه گذشته است و زوجه مطالبه پرداخت می کند، پول زوجه باید مشمول دادگاه نفقه شود. اثبات عدم پرداخت نفقه.

 

نحوه درخواست نفقه

برای آشنایی بیشتر با نفقه زنان و ویژگی های آن به کانال تلگرام حقوق خانواده بپیوندید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی  نیز با ارائه خدمات مشاوره حقوقی دینا آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص چیستی نفقه بانوان و ویژگی های آن هستند.

عواقب عدم پرداخت نفقه چیست؟

با توجه به مدارک فوق متوجه می شویم که طبق شرع، زن حق دریافت نفقه دارد; اما گاهی در شرایط خاص مرد نمی تواند نفقه بدهد. همسران گاهی بر سر نفقه با هم اختلاف دارند. در این موارد اگر مرد مدعی پرداخت نفقه باشد باید آن را ثابت کند. در برخی موارد ظاهر و شهادت زن حکایت از پرداخت نفقه دارد. عدم ایفای تعهدات زن در دوران عقد ممکن است موجب عدم پرداخت نفقه مرد شود که این امر نیز باید ثابت شود. در صورت اثبات، طبق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی نفقه قابل پرداخت نیست. بیایید در مورد شرایطی صحبت کنیم که در آن مردان نیازی به پرداخت نفقه ندارند.

درخواست نفقه

در صورتی که طلاق زوجین دارای نفقه رجعی باشد یعنی مرد تقاضای طلاق کند از یک طرف زوجین در مدت 3 ماه متقابلا ارث می برند و از طرف دیگر زن مستحق نفقه خواهد بود.

 

مطالبه نفقه را از کجا شروع کنیم؟

قبل از هر چیز بهتر است برای اطلاع از میزان کامل حقوق خود و درصد موفقیت در پرونده با ما تماس بگیرید، اما حقوق زوجه جنبه قانونی دارد و بسته به مبلغ ممکن است به کمیسیون حل اختلاف یا دادگاه ارائه شود. . در صورتی که حقوق زوجه یا میزان حق الزحمه وی کمتر از 20 میلیون تومان باشد می‌تواند در هیأت حل اختلاف و در صورتی که بیش از 20 میلیون تومان باشد، می‌تواند در هیأت حل اختلاف قبل از تاریخ 1386/01/1398 در هیأت حل اختلاف مطرح شود.

آیا می توان در عقد نکاح دائم مقرر کرد که زن مستحق نفقه نباشد؟

در این مورد بین فقها اختلاف نظر وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که ماهیت عقد دائم مستلزم حقوق زوجه نیست و بنابراین نمی‌تواند ضامن آن باشد. درخواست عقد دائم الزامی است و بدیهی است که زوجین می توانند همزمان با توافق و رضایت در این مورد تصمیم بگیرند.

آیا زن می تواند در دوران عقد نفقه بگیرد؟

اگر زوجین راضی به برگزاری عروسی خاص و زندگی مشترک بعد از ازدواج هستند، به این دلیل است که در کشور ما رسم ازدواج قبل از ازدواج وجود ندارد و معمولاً زن در این مدت باکره می شود. اما در صورتی که زوج در مورد همسر خود مردد باشد و برای شروع زندگی مشترک اقدامی نکند، زوجه می تواند درخواست نفقه کند.

مشاوره حقوقی برای درخواست نفقه

در قانون، نفقه از همسر یک امتیاز و یکی از حقوق مالی زن در زندگی مشترک محسوب می شود. مزایای حمایت از همسر عبارتند از:

1- زوجه می تواند نفقه مدت قبل را نیز مطالبه کند. یعنی زوجه می تواند برای اخذ نفقه مدت گذشته که نفقه دریافت نکرده است به دادگاه اقامه دعوی کند.

2- پرداخت نفقه به زوجه مشروط به میزان فقر زن نیست، مثلاً اگر زن کار کند و بتواند از نظر مالی خود را تأمین کند، باز هم مرد مکلف به پرداخت نفقه او است.

3- در ایران مرد فقط ملزم به پرداخت نفقه به همسر است. قانون ایران الزام زن به پرداخت نفقه را پیش بینی نکرده است.

  1. مطالبه نفقه زوجه از مطالبات ممتاز است یعنی در صورت ورشکستگی یا فوت زوج نفقه زوجه بر سایر دیون زوج ارجحیت دارد مرد و ابتدا نفقه زن پرداخت می شود سپس نفقه دیگری. دور زدن. بدهی.

5- برای مطالبه نفقه همسر دو راه وجود دارد. زوجه می تواند برای نفقه شکایت کند و می تواند از شوهر خود برای ترک نفقه شکایت کند.

نفقه چیست؟

اول از همه، بیایید بفهمیم نفقه چیست و شامل چه مواردی می شود. در مورد نفقه ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی توضیح کافی داده است. نفقه برای تأمین مخارج متعارف و مناسب زن بر عهده زوج است. کلیه هزینه های مربوط به خوراک، پوشاک، مسکن، مایحتاج روزانه، هزینه های درمانی، استخدام کارگر و خدمتکار و غیره.

وکیل برای درخواست نفقه

ازدواج برای زن و مرد حقوق و تکالیفی ایجاد می کند. یکی از وظایف مرد تامین مخارج زندگی و نفقه همسرش است. طبق قوانین ایران، نفقه بر عهده شوهر است. پرداخت نفقه به زنان به معنای تامین نیازهای مادی زندگی زنان به صورت آبرومندانه، متعارف و منسجم است. ماده 1107 قانون مدنی نفقه را به کلیه نیازهای متعارف منطبق با حیثیت زن بیان می کند. وضعیت زن از قبیل مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و مخارج مراقبت های پزشکی و خدمتکارانی که به دلیل کمبود یا بیماری به آنها عادت کرده یا نیاز دارند.

انواع نفقه

برخلاف تصور بسیاری از افراد، نفقه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. شما به عنوان یک زن باید مدل های مختلف نفقه را بشناسید تا از حقوق خود آگاهی کامل داشته باشید و در صورت لزوم بتوانید آن را دریافت کنید. به طور کلی دو نوع نفقه وجود دارد که مردان باید بپردازند: نفقه همسر و نفقه نسبی. نفقه نسبی نیز شامل سه دسته است: نفقه نسبی، نفقه اختیاری و نفقه سببی که در ادامه به تفصیل توضیح داده شده است.