مشاوره حقوقي

شرایط جرم کلاهبرداری

مشاوره حقوقی آنلاین

شرایط جرم کلاهبرداری: کلاهبرداری یکی از جرایمی است که جعل اطلاعات نادرست محسوب می شود. تحت عنوان کلی مجازات اعمال حرام قابل مجازات است.  عنصر قانونی را نباید به عنوان یک عنصر جداگانه در نظر گرفت. عناصر حقوقی به وسعت عناصر مادی و روانی که با آنها پرداخته شده است نیست. در مقابل، هم عوامل مادی و هم عوامل روانی مبتنی بر قوانین هستند; یعنی فقط بر اساس احکام قانون می توان رفتار یا حالت خاصی را عناصر مادی یا روانی جرم تشخیص داد. در کلیه موارد مذکور در این ماده در صورت وجود شرایط و صلاحیت های ساده، دادگاه می تواند با اعمال ضوابط تخفیف مجازات مرتکب را به حداقل مجازات (حبس) مقرر در این ماده و ابطال دائم خدمت وظیفه عمومی برساند. نمی تواند حکم به تعلیق در اجرای حکم بدهد. اگر مرتکب در یکی از سه حالت زیر باشد، جرم کلاهبرداری است:

کارمند یک نهاد دولتی یا عمومی، شهرداری یا نهاد انقلابی باشد.

متخلفین باید خود را مسئول دولت یا نهادهای عمومی یا شهرداری، نهادهای انقلابی و بنگاه های دولتی معرفی کنند.

مجرمان از رسانه های جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه ها و مجلات برای تبلیغات، سخنرانی در تجمعات یا انتشار آگهی های چاپی یا مکتوب برای فریب مردم استفاده می کنند.

شکایت کلاهبرداری علیه دولت یا یک شرکت

در این خصوص لازم به ذکر است که مقررات (سایر) محدودکننده مندرج در ماده 1 قانون با هدف تقویت سرکوب مرتکبین جرایم اختلاس، اختلاس و کلاهبرداری که ناشی از دولت یا افراد دیگر است، قابل اجراست. کلاهبرداری هایی که مردم عادی علیه دولت انجام می دهند نیز می تواند وجود داشته باشد. ذکر کلمه (افراد) در قانون از همه مهمتر است. اگر پول یا اطلاعات بانکی را در اختیار یک کلاهبردار قرار داده اید، فوراً با بانک یا اتحادیه اعتباری خود تماس بگیرید. اگر یک کلاهبردار جزئیات حساب شما را داشته باشد، ممکن است بتواند نقل و انتقالات یا چک ها را مسدود کند یا حساب شما را ببندد. اگر مطمئن نیستید که مورد کلاهبرداری قرار گرفته اید، از ارسال پول خودداری کنید. کلاهبرداران تا زمانی که متوقف شوید از شما پول می خواهند. مراقب کلاهبرداری ها باشید. هر زمان که شخصی یا کسب و کار بدون دعوت با شما تماس می گیرد، چه از طریق تلفن، پست، ایمیل، حضوری یا از طریق یک سایت شبکه اجتماعی، همیشه در نظر داشته باشید که تماس ممکن است کلاهبرداری باشد.

کلاهبرداری و مشاوره حقوقی

کلاهبرداری یک عمل مجرمانه است که به وضوح در قانون تصریح شده است. برخلاف تصور عمومی جامعه، هر رفتاری که برای به دست آوردن کالا، اخلاق حسنه را زیر پا بگذارد، کلاهبرداری محسوب می شود; کلاهبرداری یکی از آئین دادرسی کیفری است که دارای شرایط و ضوابط خاصی است که در قانون پیش بینی شده است. که منجر به تحصیل کالاهای غیرقانونی می شود. هیچ یک از اعمال تقلب نیست.

شرایط جرم کلاهبرداری

عناصر روانی کلاهبرداری شامل دو بخش سوء نیت عمومی (یعنی علم مجرم، قصد مجرمانه و ابزار متقلبانه) و سوء نیت خاص (یعنی قصد تصرف در اموال دیگران) است. انگیزه ربطی به ارتکاب یا عدم ارتکاب جرم ندارد و چیزی غیر از عمد است. البته زمینه در مواردی می تواند منجر به تخفیف یا افزایش مجازات شود و قاعده شرکت در اقدامات اجرایی، ثبت رفتار مجرمانه در تمامی اعمال شرکا است. بر اساس ماده 696 قانون مجازات اسلامی «در کلیه موارد مجرم شناخته شده علاوه بر محکومیت کیفری به ضبط مال غیر منقول یا مانند آن، پرداخت قیمت یا دیه و خسارت وارده محکوم خواهد شد. در صورت درخواست محکوم له، دادگاه با فروش اموال وی (به استثنای استثنائات شرعی) و یا با بازداشت محکوم له تا احقاق حق وی، حکم را اجرا می کند.

 

تقلب و شرایط جرم کلاهبرداری

رفتار مجرم لزوماً منجر به فریب شخص دیگری می شود و تظاهر و رفتار شخص منجر به فریب دیگری و در نتیجه گرفتن مال دیگری می شود و از این رو او کلاهبردار محسوب می شود. این فریب می‌تواند با فریب دادن مردم به این باور که شرکت‌ها یا مشاغل، کارخانه‌ها یا مؤسسات ساختگی وجود دارند، با فریب دادن مردم به داشتن اموال و قدرت ساختگی، از طریق واداشتن آنها به آرزوی چیزهایی که واقعی نیستند، با نام‌ها و عناوین جعلی، با استفاده از وادار کردن مردم برای چیزهایی آرزو کنند اینها چیزهای واقعی نیستند .

اخذ گواهی انحصار وراثت و کلاهبرداری

بر اساس ماده 9 «قانون تشخیص انحصار وراثت» (مصوب 23 تیر 1309) هر کس با علم به اینکه وارث قانونی دیگری نیست، تظاهر به ورثه کرده و گواهی حصر وراثت می گیرد. هر ورثه ای نیز در صورت اطلاع از وجود وراث دیگر محسوب می شود و برخلاف واقع عمل جانشینی این ورثه متقلبانه تلقی می شود. این توضیح می دهد که در دادرسی کیفری کلاهبرداری، قربانی جرم نباید اولاً از کلاهبرداری بودن روش ها و ابزارهای کلاهبردار اطلاع نداشته باشد و ثانیاً او در واقع فریب خورده و داوطلبانه به کلاهبردار پول داده و پول را ضبط کرده است. استفاده از زور یا از دست دادن هوشیاری قربانی به منزله کلاهبرداری نیست. این ممکن است به جرایم دیگر تبدیل شود.

شرایط جرم کلاهبرداری و فریب

هر شخصی که با فریب و فریب مردم را فریب دهد تا وجود یک شرکت، تجارت، کارخانه یا مؤسسه ساختگی را باور کنند، یا به داشتن مال و قدرت واهی یا به امید چیزی که حقیقت ندارد، یا با استفاده از وقایع و اتفاقات، یا نام‌ها استفاده کند. یا موسساتی که حقیقت ندارند، نام هایی برای ترساندن مردم. هر کس با استفاده از هر یک از موارد فوق یا سایر وسایل متقلبانه وجه یا کالا یا اسناد یا کالا یا صورتحساب یا تسویه حساب و غیره به دست آورد و از این طریق مال دیگری را به دست آورد مرتکب کلاهبرداری تلقی می شود و علاوه بر آن امتناع او از مبلغ اصلی اموال. همچنین به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مبلغ دریافتی محکوم خواهند شد.

شرایط جرم کلاهبرداری در ثبت املاک

بر اساس مفاد مواد 105 و 106 قانون ثبت اسناد و املاک، چنانچه اموالی که شخص یا از طریق ورثه منتقل می‌شود به نام خود او ثبت و اسناد و مدارک اخذ شود، جرم کلاهبرداری است. علاوه بر این، اگر شخصی قبل از ثبت و تحویل سند به نام خود، نسبت به اخذ مالکیت ملک خود اقدام کند و ملک را به شخص دیگری منتقل کند، در صورتی که پس از آن به نظر خریدار مالکیت نباشد. با دریافت اخطاریه از اداره ثبت که این عمل را تایید می کند، مستحق مجازات برای رفتار متقلبانه خواهد بود.

 

شرایط جرم کلاهبرداری

یکی از آشنایان رئیس یک بانک است. فرد می تواند با مراجعه به دانش خود در بانک، مانند بخش وام، اسناد خود را سرعت بخشد. یا به لطف آن می توانید وام بزرگی از بانک دریافت کنید. البته رئیس بانک می‌تواند اطلاعات خاصی در مورد زمینه‌های سرمایه‌گذاری بانک در اختیار آشنایان خود قرار دهد که بتواند از آن به نفع خود استفاده کند، بنابراین در صورت عدم وجود بی‌نظمی خاص در این زمینه‌ها، رانت را می‌توان به عنوان یک مزیت در نظر گرفت. در صورتی که جوایز از طریق قرعه کشی بین افراد دارای مدارک تحصیلی خاص توزیع شود و شخصی که مدارک تحصیلی خود را جعل کرده برنده جایزه شود، این مورد امکان ارتکاب جرم کلاهبرداری را منتفی نمی کند. چون واسطه ای برای تخریب اموال، فریب سهل انگاری و غیره وجود ندارد، رابطه سببی وجود دارد. برای مجازات، مجرم باید قصد مجرمانه داشته باشد و با انجام اقدامات اساسی به نتیجه نزدیک شود. بنابراین، قصد مجرمانه ساده یا صرفاً مقدمه ای برای جرم، عملیات یا رفتارهایی که ارتباط مستقیمی با وقوع جرم نداشته باشد، شروع به جرم نیست و به این معنا قابل مجازات نیست.

عناصر جرم کلاهبرداری

جرم کلاهبرداری مانند سایر جرایم از سه عنصر قانونی، معنوی و مادی تشکیل شده است. از آنجایی که رأی وحدت رویه صرفاً غیرقابل توجیه بودن جرم کلاهبرداری را بیان می‌کند و حکم کلاهبرداری شامل قربانی جرم نمی‌شود، باید گفت که رأی کلاهبرداری در رأی وحدت رویه باطل و معتبر است. برای جرایم مذکور، مناسب است به این اصل کلی مراجعه شود که بر اساس آن، اگر قانونگذار به صراحت تصریح نکند که عمومی بودن جرم بیشتر از خصوصی بودن آن است، حتی اگر جرم کلاهبرداری باشد، جرم غیر قابل توجیه است. نتیجه جرم کلاهبرداری از جرایم مقید است و شرط تحقق آن حصول نتیجه معین است و این نتیجه تصرف در اموال دیگران است. فرض کنید مدیر یک شرکت به دروغ به سهامداران ادعا می کند که شرکت برای توسعه کسب و کار یا بازپرداخت بدهی خود به پول سرقت شده نیاز دارد و با استفاده از ابزار متقلبانه و پس از گرفتن پول سهامداران از آن برای خرید اثاثیه برای تجارت استفاده می کند. که طبیعتاً متعلق به شرکا است. بر اساس نص قانون، این مورد طبق قوانین کشور ما جرم کلاهبرداری محسوب نمی شود.