مشاوره حقوقي

قانون صدور چک

مشاوره حقوقی رایگان شبانه روزی

قانون صدور چک

مهم ترین نکته در این نوع چک، گیرنده یا دارنده چک است. اگر چک حامل بنویسید، هرکسی می تواند چک را به بانک برده و آن را نقد کند. علاوه بر این، هیچ تضمینی وجود ندارد که چک های بانکی برنامه ریزی شده تسویه شود. به عبارت دیگر، اگر پول کافی در حساب خود یا نزد شخصی که چک را نوشته است نداشته باشید، دریافت کننده چک وجهی را دریافت نخواهد کرد. این چک برای کسانی صادر می شود که دسته چک ندارند. یعنی اگر صاحب حساب قصد صدور چک داشته باشد و بخواهد مبلغ خود را از بانک دریافت کند، می تواند یک چک عادی رایگان یا یک چک عادی ترکیبی از بانک بگیرد. این چک پشت نویسی نمی شود و شما نمی توانید آن را به شخص دیگری منتقل کنید.

مشاوره حقوقی چک بین بانکی

چک بین بانکی چک هایی است که به نام شخص حقیقی یا حقوقی برای بانک ها و شعب خاصی صادر می شود. ممکن است فردی در بانک سرمایه حساب داشته باشد اما برای مثال باید مبلغ زیادی را به حساب شخصی نزد بانک تجارت واریز کند. منطقی است از شعبه خاصی از بانک تجارت برای ارائه چک های رمزدار جهت واریز به حساب های شخصی درخواست شود. این تایید شامل یک رمز عبور است که پس از تایید رمز عبور و انجام بررسی های لازم جمع آوری می شود. مانند سایر بانک ها، بانک کشاورزی چین چنین چک هایی را صادر یا نقد می کند و ممکن است در محل خود چنین چک هایی را صادر کند.

چک تضمینی چیست؟

یکی از انواع چک های بانکی، چک گواهی است که به آن چک بانکی معتبر نیز می گویند. در صورت صدور چک تایید شده، بانک مبلغ چک را در حساب شما نگه می دارد. با این کار قطعاً از گیرنده چک تجلیل می شود. بنابراین صدور چک گواهی شده بستگی به مبلغ موجود در حساب شما دارد. اگر وجوه موجود در حساب شما برابر با مبلغ چک باشد، بانک مبلغ آن را مسدود کرده و به شما اجازه صدور چک را می دهد. در غیر این صورت چک تایید نمی شود و چک قابل صدور نیست.

 

چک چیست؟

چک یکی از مهمترین ابزارهای مالی تجاری است که برای پرداخت استفاده می شود و برای آشنایی بیشتر با چک و جنبه های حقوقی آن می توانید این مقاله را مطالعه کنید. چک های بانکی بسته به مقصدشان انواع مختلفی دارد. چک باید بلافاصله پس از تحویل به بانک قابل پرداخت باشد مگر اینکه چک برگشتی شامل آن باشد. در صورتی که صادرکننده چک از طرف بانک شرطی را برای پرداخت چک قید کند، بانک بدون توجه به شرط، مبلغ را پرداخت خواهد کرد. چک های تایید شده: برخلاف چک های معمولی، این چک ها اعتبار پرداختی بالاتری دارند. بانک تأیید می کند که وجوه چک در حساب است. به این ترتیب می تواند حساب صادرکننده را به مبلغ درج شده در چک جدا و مسدود کند و فقط مبلغ مصوب را به دارنده چک پرداخت کند.

 

حواله بانکی چیست؟

محکوم به عدم پرداخت چک نیز باید پس از اعلام دستور عدم پرداخت به بانک شکایت خود را به مراجع قضایی اعلام کند. در صورتی که بانی چک ظرف مدت یک هفته از تاریخ صدور دستور عدم پرداخت وجه چک، مدرک دال بر ادعا را به مقام قضایی ارائه ندهد، بانک در پایان این مدت وجه چک را به حساب بانک صادرکننده چک واریز می‌کند.

مشاوره حقوقی چک مسافرتی

چک مسافرتی: این نوع چک نیز توسط بانک صادر می شود و پرداخت آن در شعبه همان بانک و یا از نمایندگان و کارگزاران آن بانک قابل دریافت است. چک های مسافرتی جایگزین خوبی برای مقادیر زیاد پول نقد هستند.

مشاوره حقوقی چک تضمینی

چک گواهی شده در واقع همان چک عادی است، تنها تفاوت چک گواهی شده با چک عادی این است که بانکی که چک تایید شده را صادر می کند، پرداخت چک را تایید می کند. بنابراین فردی که چک تایید شده دریافت می کند، اطمینان دارد که چک نقد می شود. بانک حتی در صورتی که صادرکننده چک تضمینی وجه مورد نیاز را در حساب خود نداشته باشد، مبلغ چک را پرداخت خواهد کرد.

طبق تعریف کارشناسان موضوع، چک سند تجاری است که توسط بانک برای صاحب حساب به منظور استرداد وجوه و اعتبار موجود یا انتقال آن به شخص دیگری صادر می شود. بدیهی است که صاحب حساب باید شرایط لازم برای دریافت چک را داشته باشد. طبق قانون، چک باید در بانک باشد، یعنی عابر بانک باید باشد. چک ها و وجوه قرض الحسنه صادر شده توسط موسسات مالی چک هستند اما شامل حمایت های قانونی مربوط به صدور چک نمی شوند.

مشاوره حقوقی چک

دارنده چک می تواند ظرف 15 روز از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت چک توسط بانک، مبلغ چک را از ظهرنویس چک مطالبه کند. اما دارنده چک تنها در صورتی می‌تواند از صادرکننده اصلی چک وجه را مطالبه کند که 15 روز از تاریخ صدور گواهی گذشته باشد.

عناصر چک

در قسمت قبل کنترل ها و همچنین انواع کنترل ها و اثربخشی هر نوع را توضیح دادیم. طبق قانون چک، هر چک دارای عناصری است و برای صدور هر چک باید سه عنصر مهم وجود داشته باشد. بنابراین عناصری که باید بررسی شوند عبارتند از:

صادرکننده چک: اولین رکن چک، صادرکننده چک است. در واقع او صاحب حساب و تکمیل کننده و امضا کننده فرم چک بود.

گیره چک: دومین وسیله برای چک، گیره چک است. دارنده چک صادرکننده چک است. چک ممکن است به حساب شخصی واریز شود یا به حساب دارنده آن صادر شود و شخصی که چک به او ظهرنویسی شده یا به او ارث رسیده نیز به حساب می آید.

ماده 3 قانون صدور چک

طبق بند 3 قانون صدور چک، هنگام صدور چک، مبلغ مورد نیاز باید در تاریخ وصول چک در حساب باشد. صادرکننده چک نمی‌تواند تمام یا قسمتی از مبلغ را از حساب اعتباری که چک در آن صادر شده است برداشت کند، به بانک دستور دهد وجه چک را پرداخت نکند، چک را به دلایل زیر تنظیم کند: ناهماهنگی امضاها یا مغایرت در چک. محتویات چک و غیره که ممکن است چک را غیرقابل پرداخت کند.

مشاوره حقوقی چک در تهران

چک یکی از اسناد مالی است که در معاملات مختلف جایگزین وجه نقد می شود. انواع مختلفی از کنترل ها وجود دارد که هر کدام کاربرد و ویژگی های خاص خود را دارند. چک مسافرتی، چک رمزی، چک تضمینی، چک صیادی از انواع چک است. افرادی که چک دریافت می کنند می توانند با مراجعه به بانک، اپلیکیشن ساد 24، سامانه یکپارچه بانک مرکزی و … وضعیت اعتبار و مشخصات صادرکننده چک را بررسی کنند.

مشاوره حقوقی چک های بانکی

چک ساعتی رایج ترین نوع چک است و توسط دارنده دسته چک صادر می شود که چک را به نام شخص مورد نظر خود می نویسد و گیرنده چک باید به یکی از شعب مراجعه کند. بانک صادرکننده چک برای وصول چک می آید. نگاه کنید به دارنده دسته چک ممکن است در هر زمان معینی وجه کافی در حساب خود نداشته باشد، بنابراین چک تسویه نمی شود. چک های بانکی نیز توسط خود بانک صادر می شود. شخص حقیقی یا حقوقی می تواند با ارائه وجه نقد یا برداشت سپرده بانکی تقاضای صدور چک کند و بانک چک را صادر می کند. از آنجایی که چک های بانکی توسط خود بانک صادر می شود، نسبت به چک های معمولی قابل اعتمادتر است.

وکیل چک

مبادلات بزرگ و همچنین خرید و فروش هایی که نیاز به نقل و انتقالات بزرگ دارند با چک انجام می شود. انواع مختلف چک بانکی بسته به نوع حواله و مبلغ درخواستی موجود است. چک های مختلفی ایجاد می شود زیرا فرآیند انتقال بسته به موضوع و مقدار پول مورد نیاز سریعتر است. علاوه بر این، این تفاوت‌ها باعث می‌شود که این روند بسیار آسان‌تر شود. در این مقاله چک های بین بانکی و تفاوت آن با چک های بانکی را برای شما بیان می کنیم.

 

وکیل چک بین بانکی

چک های بین بانکی یکی از معتبرترین انواع چک های بانکی است و برای معاملات با ارزش بالا استفاده می شود. اگر می خواهید مقدار زیادی پول از یک بانک به بانک دیگر منتقل کنید، باید از چک بین بانکی استفاده کنید. چک بسیار امن است و قابل سوء استفاده یا سرقت نیست.

این نوع چک یکی از رایج ترین انواع چک بانکی است. هرکسی که در یک بانک حساب جاری دارد می‌تواند درخواست دریافت چک بانکی معمولی از همان بانک کند. هنگامی که از این نوع چک در تراکنش استفاده می کنید، به این معنی است که شما عنوان را تأیید می کنید در قانون جدید 1400 چک موارد جدیدی ذکر شده است. همزمان با تغییر در نحوه صدور، دریافت و انتقال چک، مسئولیت بیشتری بر دوش کسانی است که دارای دسته چک هستند و از آن در معاملات استفاده می کنند. سامانه صیاد جایی است که اطلاعات چک در آن ثبت می شود. یعنی صادرکننده چک باید علاوه بر برگه چک، مفاد چک شامل تاریخ سررسید، مبلغ و اطلاعات هویتی ذینفع را در سامانه صیاد ثبت کند. ضمناً در صورت دریافت برگ چک، گیرنده چک باید اطلاعات خود را در سامانه صیاد تأیید و با مندرجات برگه چک مطابقت دهد. افرادی که قصد انتقال چک را دارند دیگر نیازی به ظهرنویسی چک ندارند و باید هویت گیرنده جدید را در سامانه صیاد ثبت کنند.

مشاوره حقوقی چک تلفنی

البته باید توجه داشت که قانون نمی گوید در هنگام صدور چک باید تاریخ چک درج شود. بنابراین دارنده چک بدون امضا می تواند قبل از مراجعه به بانک و وصول چک تاریخ آن را روی چک بنویسد. از آنجایی که مرسوم است که شخصی چک بدون تاریخ را به شخص دیگری می دهد، انتظار دارند گیرنده چک تاریخ چک را تعیین کند. اما در صورت پیدا شدن مشکل می توان در دادگاه اقدام قانونی کرد.

 

مشاوره حقوقی چک اینترنتی

در صورتی که صادرکننده چک به تعهدات خود عمل کند، پس از اتمام کار می تواند چک را دریافت کند. برای چک هایی با وضعیت تضمین شده، درخواست کننده تنها در صورتی می تواند چک را نقد کند که صادرکننده چک به تعهدات خود عمل نکند. اگر بستانکار به تعهدات خود عمل کند و گیرنده چک چک را دریافت کند، رفتار او موجب خیانت در امانت است. چک های تضمینی جرم محسوب نمی شود و فقط از راه های قانونی وصول می شود. دریافت کننده چک تضمین شده برای مطالبه چک باید در دادگاه ثابت کند که صادرکننده چک به تعهد خود در صدور چک عمل نکرده است.