مشاوره حقوقي

مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین لواسان

مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین

انواع قانون در ایران

قوانین در ایران به طور کلی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

1. قانون اساسی:

مهم‌ترین قانون در ایران قانون اساسی است. این قانون چارچوب کلی نظام سیاسی، حقوق و آزادی‌های مردم و وظایف قوای مختلف را مشخص می‌کند. قانون اساسی ایران در سال 1358 به تصویب مردم ایران رسید و از آن زمان تاکنون چندین بار مورد بازنگری قرار گرفته است.

2. قوانین عادی:

قوانین عادی توسط مجلس شورای اسلامی یا مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب می‌شوند. این قوانین در زمینه‌های مختلف مانند امور مدنی، امور کیفری، امور مالی و اداری و غیره وضع می‌شوند.

3. مصوبات دولتی:

برخی از وظایف قوه مجریه به موجب قانون اساسی به هیات وزیران واگذار شده است. هیات وزیران در چارچوب وظایف و اختیارات خود، مصوباتی را به تصویب می‌رساند که به آنها “آیین‌نامه” یا “تصویب‌نامه” گفته می‌شود.

4. احکام قضایی:

آراء و احکام صادره توسط مراجع قضایی نیز در زمره منابع حقوقی در ایران محسوب می‌شوند.

5. رویه قضایی:

رویه قضایی به رویه‌ای اطلاق می‌شود که قضات در رسیدگی به پرونده‌ها از آن استفاده می‌کنند. رویه قضایی در صورتی که به طور متقن و مستمر باشد، می‌تواند به عنوان منبع حقوقی تلقی شود.

6. منابع فقهی:

در ایران، منابع فقهی نیز در برخی از موارد به عنوان منبع حقوقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته، اعتبار منابع فقهی در نظام حقوقی ایران به طور کامل تبیین نشده است و در این خصوص بین حقوقدانان اختلاف نظر وجود دارد.

7. عرف و عادت:

عرف و عادت در صورتی که در یک منطقه یا میان گروهی از مردم رواج داشته باشد و بر خلاف شرع و قانون نباشد، می‌تواند به عنوان منبع حقوقی مورد استناد قرار گیرد.

نکته: لازم به ذکر است که در نظام حقوقی ایران، قانون اساسی از بالاترین درجه اعتبار برخوردار است و سایر قوانین و مقررات باید در چارچوب قانون اساسی باشند.

در اینجا به برخی از مهم‌ترین قوانین در ایران اشاره می‌کنم:

  • قانون مدنی
  • قانون مجازات اسلامی
  • قانون آیین دادرسی مدنی
  • قانون آیین دادرسی کیفری
  • قانون کار
  • قانون تأسیس شورای نگهبان
  • قانون تاسیس مجلس خبرگان رهبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *