مشاوره حقوقی طلاق

مشاوره حقوقی حضانت تلفنی تهران

مشاوره حقوقی آنلاین

 

پس از طلاق و جدایی، زوجین می توانند در مورد مسائل حضانت به توافق برسند و دادگاه خانواده طبق قانون در مورد قبول یا رد توافق تصمیم گیری می کند. مثلاً وقتی زن با رضایت شوهر مهریه خود را با حضانت فرزند معاوضه می کند، این توافق قابل قبول و لازم الاجرا است. حضانت فرزند به عنوان یک موضوع مهم در طلاق زوجین در قانون مدنی و سایر قوانین شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

حضانت پس از مرگ والدین

در صورت فوت پدر و مادر طفل، حضانت طفل به عهده پدربزرگ است، زیرا او قیم قانونی و نماینده قانونی طفل است و در نتیجه امور طفل را اداره می کند. در صورت عدم وجود جد پدری، حضانت به عهده پدر یا ولی تعیین شده از سوی جد پدری در صورت داشتن این اختیار است. به طور کلی، در هر یک از شرایط فوق، دادگاه ممکن است بر اساس مصلحت کودک، حضانت را به شخص دیگری واگذار کند.

 

حضانت کودکان

حضانت با فرزندان حق طبیعی پدران، مادران و فرزندان است و سلب این حق می تواند آسیب های روحی و روانی جدی به والدین و فرزندان وارد کند. «قانون حمایت از خانواده» از نظر ملاقات و سرپرستی کودکان مقرر می دارد: (دادگاه تشخیص می دهد که قرار ملاقات، سرپرستی، نفقه و سایر امور مربوط به فرزندان به نفع فرزندان یا سرپرست هیچ یک از آنها نیست. طرف. به تعهدات مقرر عمل ننموده و قیم را از مراجعه به محله امتناع یا منع می کند. می تواند با پیش بینی حدود حضانت در مواردی مانند انتقال حضانت دیگران یا تعیین قیم تصمیم مقتضی اتخاذ نماید. به منافع کودک احترام می گذارد.

 

مشاوره حقوقی حضانت تلفنی رایگان

یکی از اهداف تشکیل خانواده تولید مثل است. فرزندآوری و به عهده گرفتن نقش والدین از طریق فرزندان، حقوق و تکالیفی را برای زن و مرد ایجاد می کند. قانونگذار این حقوق و تکالیف را پیش بینی کرده و در مقررات آنها ضمانت هایی را برای سرکوب تخلف از تعهدات مربوط به کودکان ذکر کرده است. سرپرستی در کنار حقوق و تکالیف والدین یکی از مهمترین حقوق فرزندان است. سرپرستان موظف به رعایت قوانین مربوطه هستند. با توجه به اهمیت حضانت فرزند و سلب این حق از سوی والدین، در صورت وجود شرایط و موارد قانونی، قانون مدنی موادی را برای تبیین این قوانین به ویژه برای والدینی که قصد جدایی دارند، تعیین کرده است. بنابراین در این مقاله قصد داریم مفهوم حضانت کودک و ماهیت آن حق یا تکلیف بودن آن را توضیح دهیم. سپس به توضیح شخص مسئول در رابطه با قانون مدنی می پردازیم. برای اطلاعات بیشتر، لطفا ما را دنبال کنید.

مشاوره حقوقی حضانت

امروزه یکی از مسائل و دغدغه های پیرامون اختلافات خانوادگی، حضانت فرزند است که موضوع بسیاری از مراجع قضایی است. برای درک قوانین و نحوه گرفتن حضانت فرزندان می توانید مطالب زیر را در رابطه با حضانت مطالعه کنید. اگر فردی اعتیاد مضر به مواد مخدر یا مشروبات الکلی داشته باشد، شناخته شده باشد که به فحشا می پردازد، یا از یک بیماری روانی رنج می برد، در صورت تجربه چندین حمله بیش از حد معمول، حضانت لغو می شود.

حضانت فرزندان در صورت طلاق توافقی

همانطور که از نام این نوع طلاق پیداست، تمام مشکلات بین زن و شوهر با مذاکره حل می شود. یعنی طبق قانون نگهداری از طفل اعم از دختر و پسر تا سن هفت سالگی بر عهده مادر است. بعد از هفت سالگی یعنی بعد از بلوغ، سرپرستی فرزند بر عهده مادر است. پدر یک لحظه برمی گردد. قبل از طلاق حضانت فرزند بر عهده پدر و مادر است اما همانطور که قبلا گفتیم حضانت فرزند چه دختر و چه پسر تا سن 7 سالگی با مادر و سپس پدر است.

 

وکیل حضانت کودک

قانون مدنی به وضوح مشخص می کند که چه کسی مسئول حضانت کودک است و شرایطی که تحت آن ممکن است از حضانت سلب شود. بنابراین، پس از صحبت در مورد ماهیت و مفهوم سرپرستی، در این قسمت از مقاله در مورد مسئول سرپرستی می شنویم.  ماده 1168 قانون مدنی صرف نظر از ماهیت حضانت طفل می گوید: «حضانت طفل حق و تکلیف پدر و مادر است». بر اساس این ماده، ماهیت حضانت هم حق است و هم تکلیف. همچنین ماده 1172 این قانون مقرر می دارد. در حضانت کودک، هیچ یک از والدین حق امتناع از نگهداری از کودک را ندارند. در صورت امتناع یکی از والدین، حاکمیت باید به درخواست والدین دیگر حضانت کودک را به یکی از قیم یا بستگان خود واگذار کند. یا بنا به درخواست دادستان از پدر یا مادری که حضانت را بر عهده دارد و در صورت غیرممکن یا بلااثر بودن این تکلیف هزینه حضانت به عهده پدر و در صورت فوت پدر به عهده مادر می باشد.

مفهوم حضانت چیست؟

مفهوم حضانت کودک به حضانت و حمایت از کودکان اشاره دارد و محتوای خاص آن در متون قانون مدنی به تفصیل بیان شده است. ماده 1170 قانون مدنی: «اگر مادر در حین تربیت طفل دچار جنون شود یا با دیگری ازدواج کند، حق حضانت با پدر است. ماده 1173 قانون مدنی: «هرگاه به دلیل عدم حضانت یا مفاسد اخلاقی پدر یا مادری که طفل را تربیت می کند، سلامت جسمانی یا اخلاقی طفل به خطر بیفتد، دادگاه می تواند از اقارب یا اولیای دم تقاضا کند. یا پس از رسیدگی قضایی به درخواست رئیس آژانس هر تصمیمی را که لازم می داند در خصوص حضانت طفل اتخاذ کند.

مشاوره حقوقی حضانت آنلاین تهران

در ماده 40 قانون حمایت از خانواده نیز مسئولیت کیفری برای تخلف از تعهدات نفقه پیش بینی شده است. ماده 40 قانون حمایت از خانواده مقرر می دارد: هرکس از اجرای رأی دادگاه در مورد حضانت طفل شکایت کند یا از اجرای آن جلوگیری کند یا از استرداد طفل به درخواست خانواده ذی نفع و رأی صادره از طرف ذینفع خودداری کند. دادگاه” اولین تصمیم را خواهد گرفت و تا زمان اجرای حکم بازداشت خواهد شد. در ماده 54 قانون حمایت از خانواده آمده است: «در صورتی که قیم از انجام وظایف مقرر کوتاهی کند یا مانع ملاقات طفل با صاحب حق شود، برای بار اول به جزای نقدی درجه هشت محکوم می‌شود. اگر دوباره این کار را انجام دهد محکوم می شود.

 

حضانت در صورت جدایی زوجین

زن و شوهر به هر دلیلی می توانند از هم جدا شوند اما طلاق نمی گیرند. در اینجا حضانت فرزند تا سن 7 سالگی با مادر است و پس از آن تا سن 9 سالگی برای دختران و 15 سالگی برای پسران است. بنابراین حتی قبل از طلاق نیز دادگاه به درخواست حضانت، فسخ حضانت و ملاقات با فرزندان رسیدگی می کند. ماده 1169 قانون مدنی: فرزندانی که پدر و مادرشان از هم جدا شده اند باید قبل از هفت سالگی توسط مادر و بعد از هفت سالگی توسط پدر تربیت شوند. پس از سن هفت سالگی در صورت بروز اختلاف، حضانت طفل با رعایت مصالح طفل با تشخیص دادگاه است. یکی از وظایف محاکم در امر طلاق این است که طلاق اختیاری باشد خواه به درخواست مادر.زیرا این حقوق است که مرز بین هر فرد و خواسته های دیگران را مشخص می کند که این نیز یکی از معانی حقوق است. خوب است که حضانت را تکالیف و حقوق بدانیم، یعنی امکان وجود حقوق و تکالیف غیرممکن نیست.

 

حضانت چیست؟

حضانتان یکی از وظایفی است که قانون برای نگهداری از فرزندان خود به عهده والدین گذاشته است. اما شاید در برخی خانواده ها یکی از والدین با توافق دوجانبه تعهد تربیت و نگهداری فرزندان را بپذیرد و انجام دهد. در صورتی که این توافق بین والدین صورت نگیرد، تعهدات نگهداری از کودک تا سن 7 سالگی بر عهده مادر خواهد بود و پس از 7 سالگی، تعهدات کودک به پدر برمی گردد. به این ترتیب وقتی فرزند دختر به سن بلوغ یعنی بین 7 تا 9 سالگی می رسد، 2 سال پیش پدر می ماند و پس از آن تصمیم می گیرد بقیه عمر خود را با پدر یا مادرش بگذراند. در مورد پسر، سرپرستی و حضانت از 7 تا 15 سالگی بر عهده پدر است و پس از آن می تواند یکی از والدین خود را برای ادامه زندگی انتخاب کند.

 

مشاوره حقوقی حضانت تلفنی تهران

پس از ۷ سالگی، حضانت قانونی بر عهده پدر کودک است، اما در صورت بروز اختلاف بین والدین، موضوع برای حل و فصل به دادگاه کشیده می شود. دادگاه هنگام تعیین حضانت، منافع کودک را در نظر می گیرد. او قبل از تصمیم گیری وضعیت مالی و اجتماعی والدین و همچنین تمایل کودک به ادامه زندگی با پدر یا مادرش را بررسی می کند. نحوه اخذ حضانت فرزندان یکی از سوالات مهمی است که پس از جدایی زوجین مطرح می شود و بهترین راه حل برای رفع این مشکل مشاوره گرفتن از وکیل طلاق و خانواده است. پیشرفت جامعه در گرو حضانت و تربیت صحیح کودکان است. این مقاله به تعریف بازداشت، شرایط بازداشت و محرومیت از بازداشت، حقوق ملاقات و تضمین اجرای بازداشت می پردازد.

 

شرایط حضانت کودک

قیمومت باید به شخصی سپرده شود که دارای حق و اهلیت باشد. شرایط بازداشت به شرح زیر است:

بلوغ: بدیهی است صغیری که نیاز به حضانت خود دارند نمی توانند مسئولیت سرپرستی داشته باشند.

هوش؛ هرگز نمی توان حضانت را به یک دیوانه سپرد، در این زمینه تفاوتی بین والدین وجود ندارد.

اهلیت عملی: بدیهی است که به شخص فاقد اهلیت نمی توان حضانت داد. از ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی بر می‌آید که قانون‌گذار توانایی تأمین نیازهای اولاد را شرط حضانت دانسته است.

 

حضانت بعد از بلوغ

حضانت فرزند، حقوق و تکالیف والدین در قبال فرزندشان است تا زمانی که طفل طفل نامیده شود. طبق قوانین ایران، دختر بعد از 9 سال قمری بالغ و پسر بعد از 15 سال قمری بالغ محسوب می شود. پسر و دختر پس از رسیدن به سن فوق دیگر فرزند خوانده نمی شوند و پس از آن مدت سرپرستی به پایان می رسد. پس از آن، کودک فردی را انتخاب می کند که می خواهد با والدینش زندگی کند. البته باید به خاطر داشت که حضانت کودک تا زمانی که شرایط حضانت مسئول حضانت وجود دارد باقی می ماند.