مشاوره حقوقی کیفری

مشاوره حقوقی مجازات قتل

مشاوره حقوقی

 

مجازات قتل:

 

در مورد مجازات قتل عمد نیز باید گفت که طبق ماده 381 قانون مجازات اسلامی، مجازات قتل عمد در صورت تقاضای قصاص اولیای دم و با رعایت شرایط مقرر در قانون، قصاص خواهد بود. اگر شخصی مرتکب قتل شود و شاکی نباشد یا پدر و مادر از قصاص منصرف شوند یا به هر دلیلی قصاص نکنند مجازات قاتل حبس خواهد بود. در این مورد حکم قاتل سه تا ده سال بود. البته پدر و مادر می توانند در ازای دیه از قصاص صرف نظر کنند یا هر دو را رها کنند. مجازات قتل عمد به شرح زیر است:

در این صورت اگر مدارک لازم برای محکومیت متهم قتل موجود باشد. تعیین مجازات های کیفری برای قتل و تعیین مجازات های لازم برای مجازات مجرمان. در پرونده قتل، هم شاکی و هم متهم باید وکلایی داشته باشند تا در دادگاه وکالت کنند.

 

مجازات قتل

مجازات قتل بسته به شرایط ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی مجازات قتل طبق قوانین کشورهای اسلامی قصاص است. یعنی مبارزه با زندگی در برابر زندگی از دست رفته. هر جرمی مشمول مجازات قانون مجازات اسلامی است، بنابراین این قاعده در مورد قتل نیز جاری است.

 

این جز در مواردی است که عناصر ضروری جرم وجود نداشته باشد یا عوامل کاهش دهنده مسئولیت کیفری اجتناب ناپذیر باشد. همانطور که قبلا ذکر شد، قتل به قتل عمد و قتل غیر عمد تقسیم می شود، بنابراین مجازات قتل بر اساس نوع و شرایط واقعه تعیین می شود.

ضمناً در قتل عمد، چنانچه قاتل زن و مقتول مرد باشد، در صورت پرداخت نصف دیه از سوی خانواده مقتول، حکم قصاص اجرا می‌شود. طبق ماده 612 قانون مجازات اسلامی [2] در قتل عمد در صورت رضایت خانواده یا ولی مقتول و عدم تقاضای قصاص.

 

مجازات قاتل بسته به شرایط بین 3 تا 10 سال متغیر بود. همچنین طبق ماده 2 قانون تخفیف مجازات و حبس [3] قاضی در صورت اقامه دلیل می تواند مجازات تا 10 سال حبس را برای محکوم در نظر بگیرد.

طبق قوانین جزایی اسلام، در مجازات قتل عمد، اگر قاتل مرد و مقتول مرد باشد و پدر و مادر مقتول خواهان مجازات قاتل باشند، مجازات قاتل مجازات و اعدام است. اما اگر مقتول زن باشد و پدر و مادر او خواهان مجازات شدید و قصاص قاتل باشند، برای اجرای حکم قصاص باید نیمی از دیه پرداخت شود.

 

قصاص: طبق ماده 381 قانون مجازات اسلامی، مجازات قتل عمد با رعایت سایر شرایط مندرج در قانون قصاص به درخواست ولی دم خواهد بود. در ماده 438 قانون مجازات اسلامی آمده است: در صورت زنده ماندن قاتل از اجرای کاسا، حقوق کاسا برای بستگان متوفی محفوظ است.

 

دیعی و تعزیر: ماده 301 قانون مجازات اسلامی تصریح می کند که مجازات در صورتی قابل اثبات است که قاتل پدر یا جد مقتول نباشد و قاتل و مقتول مساوی شرعی و عقلایی باشند، بنابراین اگر عاقلی قتل را انجام دهد. مرگ دیوانه یا در این مورد، کافر بودن مسلمان را ثابت نمی کند. اما این بدان معنا نیست که بزرگسالانی که خردسالان را می کشند با قصاص مواجه نخواهند شد. همچنین در صورتی که ولی دم از حق قصاص صرف نظر کند.

دیه و قصاص جرم محسوب نمی شود: طبق ماده 302 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که مقتول مرتکب جرمی شود که مجازات آن قتل یا قتل مقتول است، در این صورت اگر کسی او را بکشد، قصاص و دیه قابل پرداخت نیست. و اگر قاتل برای دفاع از خود مقتول را بکشد دیه باطل است. حالت دیگر این است که قاتل همسر مقتول است و او را هنگام زنا دیده یا مقتول مرتکب قتل شده و قاتل او را به عنوان ولی خود کشته است.

 

مجازات قتل عمد

مجازات سه قتل عمد فوق همگی قصاص شخصی است. یعنی پدر و مادر مقتول (ورثه مقتول به استثنای زن و شوهر) می توانند از قاتل تقاضای قصاص کنند. البته در برخی موارد ممکن است هر دو طرف آشتی کنند و ببخشند یا به جای قصاص، از قربانی باج بگیرند. در این صورت، برای جنایات عمدی که مستلزم قصاص قاتل است اما هنوز قصاص نشده است، باید ظرف یک سال دیه به خانواده مقتول پرداخت شود. و در این مورد قاتل علاوه بر پرداخت دیه به 3 تا 10 سال حبس نیز محکوم می شود.

 

 

برای درک مجازات قتل عمد در دو بخش به بررسی آن می پردازیم:

 

قتل غیر عمد غیر از تصادفات جاده ای: طبق ماده 616 قانون مجازات، مجازات قتل غیرعمد حبس از یک سال تا سه سال و پرداخت مهریه به درخواست اولیای دم است، مگر اینکه سهو محض باشد. به عبارت دیگر اگر خطای محض بود مجازات حبس منتفی می شد.

قتل عمد در تصادفات جاده ای: طبق ماده 714 قانون مجازات اسلامی هر حادثه ناشی از سهل انگاری، عدم رعایت مقررات دولتی یا عدم مهارت راننده وسایل نقلیه زمینی، دریایی یا هوایی یا راننده موتور سیکلت موجب قتل می شود. . به جرم قتل به 6 ماه تا 3 سال حبس محکوم می شود و در صورت درخواست اولیای دم باید مهریه را پرداخت کند.

تعزیر: طبق ماده 612 قاتل اگر شاکی نداشته باشد یا شاکی او را ببخشد یا به هر دلیلی قصاص نشود رفتار او موجب اخلال در نظم عمومی شده باشد یا غیر آن. مجازات موجب صدمه به قاتل یا سایر افراد متواری شود، قاتل به 3 سال حبس محکوم خواهد شد.

باید بدانیم که یک وکیل حرفه ای خوب برای پرونده قتل باید دارای تمام ویژگی های لازم برای بسته شدن پرونده قتل باشد. همانطور که می دانید یکی از جرایم جدی و حساس در جامعه قتل است که عواقب آن غیر قابل جبران است. در تمام نظام های حقوقی جهان، به جرم قتل با احتیاط فراوان برخورد می شود و مجازات های سنگینی برای جرم در نظر گرفته شده است. وکیل قتل باید با پیچیدگی ها و حساسیت های این گونه پرونده ها آشنا باشد و با روانشناسی، جامعه شناسی یا حتی درک تیپ های شخصیتی ناآشنا نباشد. وکلای قتل، وکلای مورد علاقه قضاتی هستند که در پرونده های جنایی تخصص دارند.

روش های اثبات قتل چیست؟

نحوه اثبات قتل برحسب جهات مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما بر اساس ماده 231 قانون مجازات اسلامی، نحوه اثبات قتل در دادگاه شامل اقرار متهم، شهادت، سوگند، علم و غیره است. قاضی و لوط، بیشتر به عنوان “که به تفصیل ذکر شده اند.”

قانونگذاران در قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 قتل یا قتل انسان را به سه دسته قتل عمد، قتل شبه عمد و تخلف محض تقسیم می کنند. همچنین قانون‌گذاران بر اساس ماده ۲۸۹ قانون مجازات اسلامی، قتل را به دو نوع قتل عمد و قتل غیرعمد طبقه‌بندی کردند.

وکلای قتل در پرونده های جنایی مربوط به قتل عمد یا غیرعمد تخصص دارند. وکلای متخصص در پرونده های قتل، دانش، تجربه و تخصص لازم را برای تخفیف مجازات موکلان خود دارند و سعی می کنند از کوچکترین خلأهای قانونی برای تبرئه یا تخفیف مجازات آنها سوء استفاده کنند. طبق رویه های جاری، پرونده های جنایی قتل از مهمترین پرونده های قضایی است. بنابراین، پیگیری پرونده ای مانند این برای رسیدن به نتیجه 100٪ نیاز به یک وکیل قتل مجرب دارد. در یک پرونده قتل، وکیل قتل می تواند به عنوان وکیل برای شاکی و همچنین متهم یا متهم به قتل، به دنبال اثبات ماهیت غیر عمدی قتل یا ماهیت قتل باشد. موکلش بی گناه است.

 

مجازات قتل

هر فعل یا ترک فعل غیر قانونی طبق قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود. قتل یکی از جدی ترین جنایاتی است که به قیمت جان یک یا چند نفر تمام می شود. قتل یک عمل خشونت آمیز مجرمانه است که در آن یک نفر دیگری را به قصد کشتن می کشد. قتل یکی از خشن ترین جرایمی است که به قصد جراحت و آسیب رساندن به قصد تخریب فیزیکی انجام می شود. در قانون مجازات اسلامی مصوب 1391، قانونگذاران جرایم قتل را به سه گروه عمدی، عمد باطل و سهو محض تقسیم کردند.

شرایط اعمال مجازات های قصاص

مجازات های تنبیهی برای افرادی اعمال می شود که در یکی از شرایط زیر قرار بگیرند:

 

برای اجرای قصاص، ابتدا مرتکب و قربانی باید اعتقادات دینی یکسانی داشته باشند. بنابراین مسلمانان از کفار انتقام نمی گیرند.

شرط دیگر انتقام این است که متجاوز پدر یا جد قربانی نباشد. این مجازات شامل پدر و پدربزرگ نمی شود.

شرط سوم این است که مرتکب در زمان ارتکاب جرم هوشیار بوده است.

شرط بعدی اجرای قصاص این است که اگر مقتول مهدورالدم (کسی که خونش تلف شده باشد) برای مرتکب مجازات قصاصی در نظر گرفته نمی شود.

اگر قتل عمدی باشد، قتل عمدی است. قتل ادعایی در درجه کمتری نسبت به قتل عمد است که در نظام قضایی ایران عموماً در صورتی که هدف از قتل، جراحت به جای قتل باشد، عمد تلقی می شود. اگر قتل شخص دیگری کاملاً تصادفی باشد و قصد قتل یا جراحت وجود نداشته باشد، در برخی کشورها قتل غیرعمد و در برخی کشورها قتل محض طبقه بندی می شود که همان قتل غیر عمد است. در تمام موارد، قتل به دلیل عواقب وخیم آن با اشد مجازات مواجه خواهد شد. مجازات این جرم شامل مجازات یا حبس ابد یا حبس طولانی مدت و پرداخت دیه کلان است.

 

وکیل قاتل کیست و چه وظایفی دارد؟

وکیل قاتل کسی است که پرونده قاتل را می گیرد و از او دفاع می کند تا حقش ضایع نشود. وکیل قتل کلیه قوانین و مجازات های مربوط به قتل را می داند، با ارائه مدرک و بهترین امارات به دادگاه سعی در دفاع از حقوق موکل دارد و در پرونده خود رضایت خانواده مقتول را به دنبال دارد. یکی دیگر از وظایف وکیل قاتل این است که بسته به نوع قتل ابتدا از قدرت کلام برای دفاع از موکل خود استفاده کند و سپس برای تبدیل مجازات اعدام به دیه از خانواده مقتول رضایت بگیرد.