مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی نفقه تهران

مشاوره حانواده

مشاوره حقوقی نفقه تهران

 

مرد علاوه بر پرداخت نفقه به زن، ملزم به پرداخت نفقه به دو دسته از افراد نیز می باشد.البته این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد و پرداخت هزینه های زن در اولویت است اما با توجه به شرایط پیش آمده باز هم قاضی دادگاه کرج این مرد را به دلیل پرداخت پول به فرزندان و والدین محکوم کرد. پس جواب این سوال چیست که نفقه چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟ یعنی نه تنها زنان و فرزندان، بلکه والدین نیز مشمول نفقه هستند. اگر سوال دیگری در مورد نفقه و تربیت فرزند دارید می توانید از وکیل بپرسید.

نفقه چیست و چه کسانی باید آن را دریافت کنند؟

 

در این صورت در عقد موقت زن مستحق نفقه نیست مگر اینکه در ضمن عقد موقت نفقه توافق شده باشد زیرا تصمیم قانونی در مورد نفقه بر عهده مرد است و قابل فسخ نیست. انعقاد یا عدم نکاح تأثیری در فسخ نفقه ندارد. پس از انعقاد عقد دائم، مرد باید نفقه بدهد. نفقه به زوجه تعلق می گیرد تا زمانی که رابطه زناشویی بین زن و شوهر وجود دارد و بر اساس و شرایطی که بعداً به آن خواهیم پرداخت. برای درک شرایط پرداخت حمایت از فرزندتان می توانید از مشاوره حقوقی استفاده کنید. می توان گفت که دیگر تنها پس از طلاق نفقه به زنان تعلق نمی گیرد، اما همچنان در قانون استثنائاتی وجود دارد که در مقاله بعدی به آن خواهیم پرداخت.

 

نفقه یعنی چی؟

نفقه پولی است که مرد باید به همسرش بدهد. در سخت ترین شرایط هم مرد موظف به پرداخت نفقه به همسرش است.

زن در چه شرایطی غیر از عدم تمکین می تواند نفقه بگیرد؟

در قسمت قبل اشاره کردیم که اگر زوجه به تعهدات خود عمل نکند، نمی تواند از شوهر خود نفقه بگیرد. در مورد ارکان و مولفه های ذکر شده در ماده 1107، این موارد منحصر به فرد نیست و مصداق آن است، اما به یاد داشته باشید که طبق عرف جامعه امروزی، هر آنچه زوجه بخواهد، نفقه زوجه محسوب می شود. به عنوان سرپرست خانوار، وظیفه اصلی شوهر تأمین معاش زن و فرزندان است. باید تمام نیازهای مادی همسرش را متناسب با سبک زندگی خود تامین کند.

اقدامات کاهش نفقه

هنگامی که زوج قادر به پرداخت نفقه زوجه نباشد و بنا به درخواست زوجه محکوم به پرداخت نفقه به صورت اقساطی شود، در صورت تغییر شرایط زوجین، می تواند از دادگاه صادر کننده حکم، تقاضای تعدیل نفقه نماید. این درخواست زمانی از سوی مردان مطرح می شود که وضعیت اقتصادی آنها بدتر از قبل شده باشد، در حالی که زنان زمانی می توانند این درخواست را مطرح کنند که وضعیت شوهرشان بهتر از قبل شده است. نفقه با ارائه درخواستی به همین عنوان که در اینجا موجود است نزد مرجع صادرکننده حکم قطعی تنظیم می شود. از این نظر، تعدیل نفقه همسر هیچ تفاوتی با تعدیل نفقه فرزند ندارد.

 

نحوه گرفتن نفقه

یکی از سوالاتی که در زمینه نفقه مطرح می شود این است که نفقه چگونه تعلق می گیرد و نفقه چگونه وصول می شود؟ در واقع روش مطالبه نفقه چیست؟ زوجه با تقدیم دادخواستی تحت عنوان درخواست نفقه و حکم به پرداخت زوجه تقاضای نفقه می نماید. درخواست باید در دادگاه خانواده محل سکونت زوج ثبت شود. زن پس از اثبات دعوی اعم از اقامه شهود و شهادت محل می تواند شوهر خود را به پرداخت نفقه متهم کند. پرونده ارائه شده یک روش قانونی برای مطالبه نفقه است. اما زن می تواند از شوهرش شکایت کند و او را دستگیر کند که منجر به زندانی شدن او می شود. نحوه شکایت از نفقه، طرح شکایت با عنوان شکایت ترک نفقه به دادسرای و انقلاب شهرستان محل زندگی مشترک زوجین می باشد.

آیا مسکن مناسب برای زنان باید در نفقه در نظر گرفته شود؟

بسیاری از افراد در مورد ماده 1107 قانون مدنی سوال دارند که آیا مسکن مناسب برای زنان باید نفقه زنان در نظر گرفته شود؟ وکیل نفقه پاسخ داد که در صورت بروز اختلاف، دادگاه مسئولیت رسیدگی به درخواست های نفقه (عمدتاً توسط زن علیه مرد) را دارد تا تعیین کند که آیا مسکن با شرایط زن مناسب و مناسب است یا خیر. مثال‌ها بسیار زیاد است: اغلب اوقات، انتخاب مسکن و محل سکونت یک زوج هم برای خانواده و هم برای خود همسر بسیار مهم است. در این مواقع بهتر است در زمان تنظیم و انعقاد قرارداد تصمیم گیری در مورد نوع اقامت و محل زندگی همسرش را به عهده زن بگذاریم. افراد زیادی در این زمینه به وکلای طلاق و مهریه مراجعه می کنند. در این صورت اگر زن از محل سکونت خود ناراضی باشد و مرد به آن توجه نکند.

نفقه زنان باردار چقدر است؟

پس از ازدواج، مرد مکلف به پرداخت نفقه به همسر خود می باشد. نفقه برای تأمین مخارج زندگی به صورت مستمر و با توجه به وضعیت زوجه پرداخت می شود و تمکن مالی زن مانع از برخورداری زن از این حق نمی شود. حق نفقه زن در زمان حاملگی با حق نفقه او در دوران بارداری متفاوت است. اگر زن در دوران بارداری بخواهد از شوهر خود طلاق بگیرد، هر چند شرایط صدور حکم طلاق متفاوت باشد. اما زن مکلف به پرداخت نفقه زن و فرزندان خود است و نفقه زن در دوران بارداری بر عهده شوهر خواهد بود.