مشاوره حقوقی وصول مطالبات

مشاوره حقوقی وصل مطالبات چگونه است؟

مشاوره حقوقی تلفنی غرب تهران

مشاوره حقوقی وصل مطالبات چگونه است؟

 

تعهدات قانونی ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. گاهی این تعهدات ناشی از ایجاد رابطه حقوقی بین دو یا چند نفر است و گاهی از هیچ رابطه حقوقی اختیاری و از پیش تعیین شده ای ناشی نمی شود. دسته اول را تعهدات قراردادی و دسته دوم را تعهدات غیر قراردادی یا الزامات خارج از قرارداد می نامند. به عبارت دیگر، همه روابط اجتماعی ایجاد شده بین افراد جامعه در ابتدا جنبه حقوقی ندارد، بلکه این روابط اجتماعی غیرقانونی می تواند به ایجاد آثار حقوقی منجر شود. در هر دو مورد، افراد تعهداتی دارند که بر اساس آن، قول دهنده باید کاری را انجام دهد یا از انجام کاری دست بردارد. با افزایش ادعاهای حقوقی، روش های جمع آوری آنها زیر سوال می رود.

 

معمولاً از چه اسنادی برای وصول دعاوی حقوقی استفاده می شود؟

منشأ تعهدات قانونی ممکن است قراردادی یا غیر قراردادی باشد. حال سوال این است که کدام اسناد تعهدات قراردادی یا غیرقراردادی را مستند می کنند؟ این اسناد را می توان به دو دسته اسناد رسمی یا عادی و اسناد تجاری یا غیرتجاری تقسیم کرد و دو روش مختلف طبقه بندی وجود دارد.

 

اسناد عمومی و رسمی

به طور کلی اسنادی که برای اثبات تعهدات قانونی استفاده می شود به دو نوع اسناد عادی و اسناد رسمی تقسیم می شوند.مشکلات حقوقی یکی از مشکلاتی است که ممکن است در زندگی هر فردی ایجاد شود.سند رسمی سندی است که توسط مأمور اداره در حدود قانون تنظیم می شود. (مانند اسناد ملکی) از سوی دیگر اسناد عادی اسنادی هستند که افراد بدون تشریفات خاصی بین خود تنظیم می کنند. مثلاً قراردادی که در بنگاه املاک تنظیم شده باشد (قرارداد ملکی) سند عادی محسوب می شود.اسناد رسمی موثرتر است. اگر ایجاد تعهد قانونی در یک سند رسمی ذکر شده باشد، این سند در مرحله بازیابی امتیازات ویژه ای را به متقاضی اعطا می کند. بنابراین این موضوع باید در مرحله برقراری روابط حقوقی مورد توجه قرار گیرد.

 

اسناد تجاری (چک و رسید نقدی) و اسناد غیر تجاری

هر سند رسمی عادی را می توان به دو دسته تجاری و غیر تجاری تقسیم کرد. مهمترین اسناد تجاری رایج که تعهدات قانونی ایجاد می کند، چک و کوپن است. بنابراین چک و رسید را اسناد تجاری می نامند. حتی اگر این دو سند برای مقاصد غیر تجاری مورد استفاده قرار گیرند، باز هم باید با مقررات قانون تجارت مطابقت داشته باشند.

برات

برات قبلاً در این اسناد گنجانده شده بود، اما اکنون استفاده از آنها کاهش یافته است، اگرچه نام آنها هنوز در قوانین تجارت دیده می شود. اوراق قرضه، اوراق بهادار، اسناد اعتباری، سهام و بارنامه از دیگر اسناد تجاری هستند که به طور فزاینده ای در روابط اقتصادی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.برات: برات یک سند تجاری است که بدهکار به طلبکار می دهد. اما آنچه این سند تجاری را از سایر اسناد تجاری متمایز می کند این است که طلبکار نیز مبلغی را از دیگری درخواست می کند و اگر طلبکار نتواند بدهی را بازپرداخت کند آن را به شخص ثالث ارجاع می دهد. سند تجاری برات مانند سفته تلقی می شود و قوانین مربوط به هر دو سند تجاری یکسان است. برای اطلاع از جزئیات این دعاوی از مشاوره حقوقی رایگان ما به صورت تلفنی بهره مند شوید.

اگرچه تعداد اسناد تجاری افزایش یافته است، اما شاید بتوان چک را پرکاربردترین سند تجاری عادی در روابط بین افراد دانست. چک اگرچه سند عادی است اما فقط نسبت به اجرای آن اعتبار سند رسمی و معتبر دارد. به این معنی که می توان چک را مستقیماً به واحد اجرای ثبت ارائه کرد و درخواست صدور چک را داد. البته چک فقط از نظر قابلیت اجرا دارای مزایای سند رسمی است اما اعتبار سایر اسناد رسمی را ندارد.ذکر این نکته ضروری است که وصول بدهی از طریق چک به سه طریق قانونی، کیفری و اجرائی با استناد به ثبت امکان پذیر است.

 

راه های وصول مطالبات چیست؟

 

 

در روشی برای بازپرداخت بدهی که در موارد خاص نامشروع یا حتی غیرقانونی تلقی می شود، طلبکار (بستانکار) با مراجعه به بدهکار سعی در استیفای حقوق خود دارد. در این صورت ممکن است بر استفاده از روش های غیرقانونی حتی اگر غیرقانونی باشد اصرار کند. همانطور که دولت از طریق ابزارهایی مانند تهدید برای احقاق حقوق خود گام برمی دارد.از طرفی می تواند از طریق راه هایی مانند داوری عرفی حقوق خود را استیفا کند; به این ترتیب از افراد ذی نفوذ می خواهد که با شفاعت او را در احقاق حقوق قانونی خود یاری کنند. برخلاف روش های قبلی، این روش روند وصول دعاوی حقوقی را تسریع می کند و از بروز درگیری و اختلاف در روابط جلوگیری می کند.برای بسیاری از اسناد امکان شکایت کیفری وجود ندارد. مثلاً سفته سندی است که ممکن است مورد شکایت قانونی قرار گیرد. در این میان، درخواست چک می تواند قانونی یا کیفری باشد. نهادی که در آن رسیدگی کیفری انجام می شود دادگاه تاج و تخت است.

 

قرارداد وصول بدهی چیست؟

هنگامی که یک آژانس دارای مهارت ها و سیستم های سازماندهی شده برای پیگیری مطالبات از افراد و مشاغل باشد و در قالب یک قرارداد متعهد می شود که تمام اقدامات لازم را برای بازپس گیری مطالبات از مدعیان در یک بازه زمانی مشخص انجام دهد، به آن بازپرداخت بدهی قرارداد می گویند.

بانک ها از چه روش هایی برای وصول بدهی ها استفاده می کنند؟

بانک ها همواره تعامل با مشتریان را بهترین راه حل بازیابی (در صورت رعایت شرایط و ضوابط قرارداد با بانک توسط مشتری) در نظر می گیرند. از آنجا که بانک وکیل سپرده گذار است، باید از منافع سپرده گذار محافظت کند. در صورتی که مشتری به هر دلیلی از بازپرداخت وام خودداری کند، اقدام قانونی می کنیم.در صورت استنکاف صادرکننده سفته از پرداخت، دارنده سفته می تواند از سفته شکایت کند. دارنده سفته تا 10 روز پس از تاریخ پرداخت فرصت دارد به ناشر شکایت کند.اگر اقدامات قانونی به موقع صورت نگیرد ضررهای اقتصادی جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. بنابراین بهترین تصمیم، بهره مندی از مشاوره حقوقی برای بازپرداخت بدهی است تا اقدامات لازم در زمان مناسب انجام شود.

مزایای اسناد تجاری نسبت به اسناد عادی

اسناد تجاری در مقایسه با اسناد عادی دارای مزایای زیر است:

اسناد تجاری مانند سفته، سفته یا چک به معنای امضا و ظهر نویسی مسئولیت تضامنی دارند. بدین ترتیب امضا یا نوشته هر شخصی که سند صادر کند، ضمانت نامه کند، سند را قبول کند و … ضمانت پرداخت مبلغ مندرج در سند است.شکایات مربوط به اسناد تجاری با سرعت بیشتری رسیدگی می شود.وکیل می تواند همزمان با طرح شکایت به دادگاه، برای درخواست پرداخت هزینه های اسناد تجاری، ضمانت نامه قضایی نیز درخواست کند.یک سند تجاری مستقل از تعهداتی که در ابتدا در سند تجاری صادر شده است ایجاد می کند.ما عموما چک ها و چک های صندوق دار را پرکاربردترین و شناخته شده ترین اسناد مبادلات تجاری می دانیم و حتی می توان در دنیای غیر تجاری نیز از آنها استفاده کرد اما همچنان تابع قانون تجارت است. اما انواع دیگری از اسناد تجاری وجود دارد. از جمله اوراق بهادار، انواع قبض انبار، اوراق قرضه، سهام، بارنامه، اسناد حامل، اسناد اعتباری و غیره.در ایران سند تجاری به طور کلی به سندی اطلاق می شود که دارای ویژگی های اصلی برات باشد. چک های صندوق، چک، سفته که به آنها گواهی سفته نیز می گویند، همه قابل ظهرنویسی هستند. ضمناً در سفته، ارزش سند معادل واحد پول رایج کشور است.در این بحث منظور از مسئولیت این است که در صورت پرداخت نقدی، کلیه تعهدات معاملاتی خریدار در زمان پرداخت ساقط می شود. اما در صورتی که خرید از طریق چک یا چک صورت پذیرفته شود، خریدار تا زمانی که فروشنده مبلغی معادل سند دریافت کند، تعهد معامله را خواهد داشت.

 

وکیل دعاوی

به غیر از این روش ها، بانک راه دیگری ندارد، اما باید توجه داشت که اقدامات قانونی و قضایی در صورتی مفید است که قبل از پرداخت وام مقدماتی به بانک، به اطلاع بانک برسد. در غیر این صورت کار خاصی نمی توان کرد.اگر ضمانت ملکی باشد کل قضیه فرق می کند. این اثر با «آیین نامه اجرایی اجرای احکام اسناد رسمی ماده 34 قانون خلع ید و ثبت خواهان» تکمیل شده و روند کار نیز طولانی است.  مذاکره، مساعدت یا رسیدگی قضایی از جمله ابزارهای پیگیری وصول بدهی های بانکی است.

 

اسناد تجاری را امضا کنید

ارزش سند تجاری یا معاملاتی به امضای معتبر طرف یا به امضای بدهکار است. امضاها ممکن است مخدوش یا نادرست باشند و ممکن است مشمول پیگرد کیفری شوند. امضای معتبر، قابل ردیابی و آسان یکی از خدماتی است که ویندا در قالب امضای الکترونیکی اسناد و قراردادها به مردم ارائه می کند.

 

وضعیت وصول بدهی های غیرمستقیم چگونه است؟

در گذشته موسسات اعتباری موظف بودند بر اساس نظر قبلی بانک مرکزی، برای کاهش مطالبات غیر نقدشونده مجوز برداشت مستقیم و غیرمستقیم را بدهند. به این معنی که مشتری، ضامن یا ضامن تحت شرایط مندرج در قرارداد به صورت غیرقابل برگشتی به مؤسسه اعتباری اجازه می‌دهد تا مطالبات، دارایی‌ها و اموال خود را از هر حساب ریالی و ارزی شخص و ضامن برداشت کند. اسناد مربوط به پرداخت های معوق باید از موسسه اعتباری جمع آوری شود. به این ترتیب بانک ها نیازی به دستور قضایی و اداری ندارند.پس از رسیدگی در دادگاه اداری، آیین نامه به منظور ممنوعیت ابطال غیرمستقیم اصلاح شد. بنابراین تنها امکان پس گرفتن مستقیم شکایت است.این فرآیند معمولا توسط وکیل بازپرداخت بدهی در تهران انجام می شود. مطالبات انفرادی می تواند شامل چک های پرداخت نشده و چک های صندوق دار، وجه نقد پرداخت نشده، اجاره بها پرداخت نشده و حتی در برخی موارد مهریه باشد.

 

وصول بدهی

در روند وصول بدهی، طرفین اختلاف بدهکار و طلبکار هستند. بدهکار کسی است که بدهکار است و طلبکار کسی است که از بدهکار مطالبه می کند. طبق قانون کلیه بدهی ها و بدهی های مالی جزء اموال منقول طبقه بندی می شود و در طرح دعوی یا شکایت باید به این موضوع اشاره شود. شکایات یا دادخواستها باید برای رسیدگی به موضوع و اتخاذ تصمیم به دادگاه صالح تقدیم شود.

اسناد تجاری

به اسنادی که برای انجام معاملات تجاری استفاده می شود، اسناد تجاری گفته می شود. این اسناد به عنوان پول عمل می کنند و ارزش مالی دارند. اسناد تجاری عموماً برای پرداخت بدهی های کوتاه مدت استفاده می شوند و رایج ترین آنها عبارتند از: چک، چک صندوق، سفته. این اسناد هنگام انجام معاملات تجاری بسیار مفید هستند و بنابراین بسیار مهم هستند. در زیر به معرفی این اسناد تجاری می پردازیم.

چک

چک سندی است که روی آن مبلغی درج شده و صادرکننده موظف است در زمان تعیین شده روی چک مبلغ مورد نیاز را به شخص درج شده در چک پرداخت کند. توجه داشته باشید که چک باید دارای نام صادرکننده چک، تاریخ وجه نقد و مبلغ باشد. این سند تجاری یک دستورالعمل پرداخت محسوب می شود که صادر کننده چک را ملزم به پرداخت مبلغ مورد نیاز می کند. در صورت استنکاف صادرکننده چک از پرداخت وجه، چک مسترد شده و دارنده چک پیگرد کیفری خواهد داشت.مهلت استرداد چک 6 ماه از تاریخ صدور چک می باشد و متقاضی 6 ماه فرصت دارد.رویکرد حقوقی

وکیل وصول مطالبات تلفنی

آژانس هایی که به شکایات حقوقی رسیدگی می کنند متفاوت هستند. شکایت کیفری با تنظیم و تقدیم دادخواست انجام می شود اما شکایت کیفری مستلزم طرح شکایت است. روش های حقوقی اغلب در مواقعی استفاده می شود که روش های غیر قانونی با شکست مواجه شود یا میزان بدهی و نوع رابطه حقوقی به گونه ای باشد که بتوان از روش های قانونی استفاده کرد. وجود خود را متوقف کند.  اسناد و مدارک مختلف حقوقی را با توجه به نیاز خود، مدارک موجود در پرونده و دادرسی تهیه و تنظیم کنید. این تعهدات باعث ایجاد رابطه بین دو نفر برای رجوع قانونی می شود: رابطه با «بدهکار» از یک سو و «بستانکار» از سوی دیگر.