مشاوره حقوقي

مشاوره حقوقی چک تلفنی

مشاور حقوقی آنلاین

مقدمه ای بر انواع چک

چک یکی از خدمات بانکی است که برای ایمن سازی تراکنش های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلفی از کنترل ها بسته به هدف آنها وجود دارد. چک های بانکی معمولی، چک های تایید شده، چک های تضمین شده، چک های رمزنگاری شده، چک های مسافرتی و چک های صیادی از انواع چک های بانکی هستند. گواهینامه و چک های تضمینی با ضمانت عملکرد بالاتر همراه است. از چک های مسافرتی برای مسافرتیهای خارجی استفاده می شود و از چک های صیادی نیز می توان به عنوان تضمین پرداخت اقساطی استفاده کرد. در زیر به توضیح هر نوع دسته چک و کاربردهای آن می پردازیم.

مشاوره حقوقی چک

مردم قبل از ساعت 14 می توانستند دسته چک را از بانک ها تهیه کنند و صورت های بانکی آنها بررسی نشد. به‌علاوه، چک‌ها ممکن است برگشتی داشته باشند. اما متقاضیان چک صیادی باید حداقل ۲ سال حساب بانکی فعال داشته باشند. ضمناً بانک ها در صدور دسته چک مشارکتی ندارند و چک مستقیماً توسط بانک مرکزی صادر می شود. علاوه بر این، در صورت برگشت چک، ابتدا باید مشکلات اعتباری بانکی خود را قبل از دریافت چک صندوقدار حل کنند.

مشاوره حقوقی چک رمزدار

چک های رمزنگاری یا چک های وثیقه ای برای معاملاتی مانند خرید خانه یا ماشین استفاده می شود. اگر مبلغ معامله بیشتر باشد، طرفین به جای ارز از چک تضمین شده استفاده می کنند. ذکر این نکته ضروری است که چک تضمینی نوعی چک عادی است. به عبارت دیگر، هر فردی که در بانک حساب داشته باشد می تواند با مراجعه به بانک چک تضمینی دریافت کند.

چک چیست؟

چک سند تجاری است که توسط بانک تحت شرایط خاصی در اختیار شخص قرار می گیرد. در واقع هدف اصلی از تعریف و صدور چک، جایگزینی چک با وجه نقد است تا دارنده چک به جای خرید نقدی، چک را به فروشنده کالای خود بدهد. البته در هنگام صدور چک باید نکات احتیاطی مانند درج مبلغ مورد نیاز به عدد و حروف، اضافه کردن امضا، عدم عبور از خطوط و … را رعایت کرد. تا چک برای بانک معتبر باشد و گیرنده آن را نقد کند. لازم به ذکر است در هنگام صدور چک نمی توان از مهر و اثر انگشت به جای امضا استفاده کرد: فقط چک های دارای امضا معتبر است.

مشاوره حقوقی چک بین بانکی

تفاوت بین چک های رمزنگاری و چک های بانکی در نحوه صدور و انتقال آنها است. چک بین بانکی (نحوه صدور چک بین بانکی) توسط بانک مبدأ به حسابی در بانک مقصد صادر می شود. بنابراین، می توانید مطمئن باشید که در انبار موجود است و امکان بازگشت وجود ندارد. بدین ترتیب طی معاملاتی مانند خرید و فروش مسکن یا پرداخت وام رهنی، از ذینفع درخواست می شود که چک بین بانکی ارائه کند.

 

مشاوره حقوقی جک بین بانکی تلفنی

چک بین بانکی چک بانکی که به درخواست صاحب حساب توسط بانک صادر می شود. چک رمزگذاری شده و به بانک های دیگر ارسال می شود. این چک به صورت نقدی قابل نقد نیست و بانک صادرکننده آن مبلغ را به حساب بانکی گیرنده نزد بانک دیگری واریز می کند. صدور به ارز حامل نیز ممنوع است. همچنین چک های بین بانکی را نمی توان به اشخاص ثالث منتقل کرد. پرداخت این چک به اندازه چک تضمینی امن است. در نهایت باید تاکید کرد که امنیت چک های بین بانکی بسیار بالاست چرا که در این چک باید شماره حساب، کد شعبه و سایر اطلاعات بانک ذینفع نیز روی چک درج شود.

چک چیست؟

طبق قانون، چک سندی کتبی است که به موجب آن صادرکننده به محلی که ارز در آن قرار دارد (مانند بانک) دستور می دهد تمام یا بخشی از ارزی را که در اختیار دارد به دارنده چک پرداخت کند. برای صدور چک باید نکات زیر را رعایت کنید: از جمله اینکه صادرکننده چک باید موارد مندرج در بدنه چک را به درستی و بدون اشتباه پر کند. از جمله مهم ترین آنها نوشتن مبلغ چک به عدد و کلمه، نوشتن تاریخ به صورت کلمه و عدد، نوشتن محل صدور چک و امضای چک است. در صورت خراشیدگی چک می توانید کلمات یا اعداد صحیح را پشت چک بنویسید و برای تایید آن را امضا کنید.

از آنجایی که ضامن چک بانکی عادی اعتبار صادرکننده چک است، هیچ تضمینی برای تسویه چک وجود ندارد. به این معنی که اگر موجودی حساب چک نویس با مبلغ صادر شده برابر نباشد، گیرنده چک نمی تواند وجه را دریافت کند. در این صورت، ذینفع دو ماه فرصت دارد تا چک را پس دهد و گواهی عدم پرداخت را از بانک دریافت کند. در این صورت او باید تلاش زیادی برای دریافت پول خود انجام دهد و در عین حال از شخصی که چک را نوشته شکایت کند. بنابراین، پذیرش منظم چک های بانکی از افرادی که به هر دلیلی نمی شناسید یا به آنها اعتماد ندارید، ایده خوبی نیست.

متقاضیان می توانند با استفاده از رمز عبور صادر شده توسط بانک مبدا، چک را از بانک مقصد دریافت کنند. چک های بین بانکی از امنیت بیشتری برخوردار هستند زیرا متقاضی هنگام صدور چک بین بانکی به بانک می گوید که چک باید در کدام شعبه بانک و به کدام حساب واریز شود. حال در صورت مفقود شدن یا سرقت چک، هیچکس نمی تواند از آن سوء استفاده کند و مبلغ چک تنها با دریافت چک به حساب اعلام شده توسط متقاضی واریز می شود.

تعریف چک چیست؟

چک یک کلمه فارسی است. این کلمه به سندی اطلاق می شود که می توانید از آن برای برداشت پول از بانک یا انتقال آن به شخص دیگری استفاده کنید. چک در گذشته با نام هایی مانند چک صندوق، سفته، سفته، سفته و … نیز شناخته می شد. برخی معتقدند «چک» واژه ای انگلیسی است، اما جالب است بدانید که این واژه در اشعار شاعرانی چون فردوسی و معزی آمده است و معنای آن مشابه معنای فعلی آن است.

وکیل درخواست چک

هنگامی که شخصی از دسته چک خود برای شخص دیگری چک می نویسد، دریافت کننده چک بر اساس نوع چک از طریق ابزارهای موجود، چک را جستجو می کند. روش های مختلف بررسی چک در زیر نشان داده شده است. در صورت عدم پرداخت وجه چک به دلایل فوق، بانک موظف است آن را امضا و مهر و بر روی کاغذ مخصوصی که حاوی مشخصات چک به همراه مشخصات و نشانی مشروح چک باشد، به دارنده چک تحویل دهد. در صفحه بالا، امضای چک نویس باید توسط بانک تایید شود تا با نمونه امضای ارائه شده توسط بانک مطابقت داشته باشد یا نباشد. ضمناً بانک موظف است نسخه دوم این فرم را در اسرع وقت به آخرین آدرس صاحب حسابی که بانک در اختیار دارد ارسال کند تا به صادرکننده چک اطلاع دهد.

ماده 21 قانون چک

بر اساس ماده 21 قانون صدور چک، بانک ها موظفند کلیه حساب های جاری افرادی را که مکرراً چک بلامحل صادر می کنند و جریمه می کنند، ببندند. همچنین بانک ها تا سه سال نباید حساب جاری دیگری به نام این افراد افتتاح کنند. بانک‌های مرکزی موظفند اطلاعات مربوط به عدم پرداخت و قضاوت قطعی چک را در سامانه‌های یکپارچه خود جمع‌آوری کنند و به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری اجازه مشاهده سوابق، صدور و پرداخت چک و اطلاع از گواهی‌های عدم پرداخت را بدهند.

چه چیزی باعث برگشت چک می شود؟

اگر موجودی حساب صادرکننده چک ناکافی باشد، گیرنده چک قادر به وصول چک نخواهد بود. همچنین در صورتی که چک نویس به بانک دستور دهد که چک را پرداخت نکند، بانک مبلغ چک را به گیرنده چک پرداخت نخواهد کرد. ضمناً در صورتی که امضای چک با امضای چک نویس در سامانه بانک مطابقت نداشته باشد و یا چک خراشیده باشد، بانک مبلغ چک را به متقاضی پرداخت نخواهد کرد.

چک بین بانکی یکی از معتبرترین انواع چک

نوع دیگری از چک های بانکی که برای تراکنش های بزرگ استفاده می شود، چک بین بانکی است. این چک همانطور که از نامش پیداست برای انتقال وجه از بانکی به بانک دیگر استفاده می شود و به صورت نقدی قابل دریافت نیست. بنابراین این نوع چک بسیار امن است و خطرات سوء استفاده یا سرقت نزدیک به صفر است. دسته چک برای صدور چک بین بانکی اجباری نیست زیرا مانند چک تضمین شده توسط خود بانک صادر می شود.

 

مشاوره حقوقی چک برگشتی

پس از انجام کلیه مراحل فوق، رای دادگاه صادر خواهد شد که آثار سوء را از پرونده چک برگشتی حذف می کند. در صورتی که هفت سال از صدور چک بلامحل گذشته باشد و صادرکننده چک اقدامی در جهت رفع عوارض انجام نداده باشد. اگر چک حاوی شرایط پرداخت باشد، بانک شرایط پرداخت را اجرا نخواهد کرد.

قوانین چک صیادی

مهمترین ویژگی چک فیشینگ این است که یک شماره منحصر به فرد دارد. این شماره منحصر به فرد برای هر چک منحصر به فرد است و گیرنده چک می تواند از آن برای دریافت اعتبار چک و اطلاعات اولیه چک استفاده کند. طبق قوانین مربوط به چک فیشینگ، در صورت عدم موفقیت اولین چک فیشینگ، در جریان رسیدگی به دریافت کننده چک بعدی، چک فیشینگ اطلاع داده می شود و بدین ترتیب از صدور چک برگشتی جلوگیری می شود.

چک های بین بانکی یکی از مفیدترین اشکال وجوه غیرنقدی برای کسانی است که گردش وجوه نقد و گردش حسابشان بالاتر از حد معمول است. امنیت بالای این نوع چک بانکی آن را به بهترین گزینه پرداخت برای تراکنش های کلان مانند خرید یا فروش ملک تبدیل می کند. از سوی دیگر، اگر چک بین بانکی مفقود شود، شخص دیگری نمی تواند آن را نقد کند. زیرا آنچه در بالا درج شده امضای شخصی نیست بلکه امضای مجاز بانک است و سوراخ شده است.

وکیل چک بین بانکی

یکی از انواع چک های بانکی، چک عادی است که ماده 310 قانون تجارت آن را ابزاری برای انتقال تمام یا قسمتی از وجوه نقد صاحب دسته چک به دیگری می داند. این چک قوانین خاص خود را برای نوشتن و جمع آوری دارد و افراد باید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشند.

 

وکیل چک بین بانکی (چک رمزدار)

این چک نیز مانند حواله توسط مشتری صادر می شود. به لطف این کنترل، می توان مبالغ را بین بانک ها و در حساب های مشتریان منتقل کرد.

 

مشاوره حقوقی چک مسافرتی

چک های مسافرتی نیز نامیده می شود، این چک ها توسط بانک ها صادر می شوند، دارای ارزش هستند

ماده ۷ قانون صدور چک، افرادی که چک بلامحل صادر می کنند، بر حسب میزان چک مشمول مجازات های زیر خواهند بود. طبق ماده 14 قانون صدور چک، صادرکننده چک یا ذی‌نفع همراه با نماینده قانونی می‌تواند اعلام کند که چک به سرقت رفته، جعل، به دلیل کلاهبرداری، خیانت در امانت یا سایر دلایل صادر شده است. کتباً به بانک اطلاع دهید تا از وصول چک جلوگیری شود. به این ترتیب بانک ابتدا هویت شخصی که دستور عدم پرداخت چک را صادر کرده است را احراز می کند، سپس از پرداخت چک جلوگیری می کند و در نهایت با ارائه چک برای وصول به بانک، بانک گواهی ارائه می کند.