مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی

مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی

مشاوره حقوقی آنلاین

کلاهبرداری اینترنتی

قانون جرایم رایانه ای و قانون تجارت الکترونیک، کلاهبرداری شبکه رایانه ای را جرم تعریف می کند و با شناسایی عناصر مادی این نوع کلاهبرداری به عنوان نمونه، مجازات هایی را تعیین می کند که با کلاهبرداری کلاهبرداری ساده و جدی متفاوت است. بنابراین، با توجه به اسناد فوق، رفتارهایی که کلاهبرداری آنلاین را تشکیل می دهند عبارتند از:

Logging: ورود اطلاعات به کامپیوتر برای پردازش است. به عنوان مثال، ورود اطلاعات به سیستم های رایانه ای بانک ها، مؤسسات مالی و اعتباری و واریز یا انتقال وجه به حساب خود یا دیگران.

پاک کردن: پاک کردن به تخریب یا حذف داده ها و اطلاعات اشاره دارد. به عنوان مثال، شخصی با دسترسی به اطلاعات بانکی، سوابق بدهی بانکی خود را از بین برد.

خلقت: منظور از خلقت ایجاد اطلاعاتی است که وجود ندارد. به عنوان مثال، شخصی به طور غیرقانونی اطلاعات خود را در سیستم برنامه ریزی حمل و نقل وارد کرده است.

توقف: توقف به معنای قطع و توقف جریان دسترسی به اطلاعات است. به عنوان مثال، هنگام انتقال پول، شخصی پول را به حساب خود واریز می کند که جریان دسترسی را قطع می کند و هنگام واریز پول به حساب دیگری وقفه ایجاد می کند.

خرابکاری سیستم: خرابکاری سیستم عبارت است از تخریب غیر مجاز عملکرد یک سیستم کامپیوتری و استفاده از آن به نفع خود در هنگام تخریب.

 

مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی

بر اساس ماده 67 قانون تجارت الکترونیکی: هر شخصی در معاملات الکترونیکی بدون مجوز از «داده‌های اطلاعاتی»، برنامه‌ها، سیستم‌های رایانه‌ای و وسایل ارتباط از راه دور برای ورود، حذف یا توقف «اطلاعات» سوء استفاده یا استفاده کند. «داده ها» در عملکرد برنامه ها یا سیستم های رایانه ای تداخل می کند، دیگران را فریب می دهد یا سیستم های پردازش خودکار را گمراه می کند و غیره، از این طریق وجوه، اموال یا امتیازات مالی برای خود یا دیگران به دست می آورد و منافع دیگران را به سرقت می برد. کسانی که اموال دیگران را تصاحب می کنند. جنایتکار محسوب می شوند. علاوه بر استرداد مال به صاحب آن، به حبس از یک تا سه سال و جزای نقدی معادل مبلغ مال اخذ شده محکوم خواهد شد.

 

مجازات کلاهبرداری اینترنتی

طبق ماده 67 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1381 مجازات کلاهبرداری رایانه ای حبس از یک سال و حداکثر سه سال است و مال باید به مالک مسترد و به جزای نقدی محکوم شود. بنابراین مجازات های این جرم شامل حبس، مصادره اموال و جزای نقدی است.

وکیل برای کلاهبرداری اینترنتی

نوع دیگری از کلاهبرداری به نام فیشینگ وجود دارد. کلاهبرداری سایبری شامل ورود داده ها، اصلاح داده ها، حذف داده ها، ایجاد داده ها، خاتمه داده ها و به خطر انداختن سیستم ها برای به دست آوردن پول یا کالا است. منظور از عنصر روانی این جرم این است: دانستن و تشخیص اینکه رفتار انجام شده، رفتار مجرمانه و غیرمجاز است و برای حصول نتیجه باید قصد وجود داشته باشد.

شکایت به دادگاه برای کلاهبرداری آنلاین

در مورد دادگاه صالح برای رسیدگی به جرم کلاهبرداری اینترنتی نیز باید توجه داشت که در صورتی که مقدمات و نتیجه رسیدگی مقدماتی در حوزه های قضایی مختلف به اتمام برسد، دادگاهی که در آن حساب افتتاح می شود متحمل ضرر می شود. نتیجه. اعمال متقلبانه مربوط به وجوه متقلبانه تحت پوشش قرار می گیرند طبق ماده 13 قانون جرایم رایانه ای (ماده 741 ق.م.): هر شخصی که به طور غیرقانونی به سیستم رایانه ای یا مخابراتی دسترسی پیدا کند یا با ارتکاب اعمالی مانند پاک کردن، ایجاد یا توقف داده ها یا آسیب رساندن به سیستم های پرداخت، برای خود خدماتی کسب کند. مال یا منافع یا کسب خدمات یا هر شخص دیگری که امتیاز مالی بدهد علاوه بر امتناع از واگذاری مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال یا هر دو محکوم خواهد شد.

مجازات کیفری جرم کلاهبرداری اینترنتی

از آنجایی که مقررات کیفری جرم کلاهبرداری شبکه ای و رایانه ای هم تخصصی است و هم از قوانین تشدید کننده مجازات مرتکبان کلاهبرداری پیروی می کند و مجازات های پیش بینی شده در این قوانین سبک تر است، بنابراین اگر جرم کلاهبرداری مشمول شرایط باشد. مقرر در این قانون فقط تحریم های پیش بینی شده در این قانون اعمال می شود.

 

انواع جرم کلاهبرداری اینترنتی

مراقب هرگونه درخواست برای اطلاعات تماس یا پول باشید. هرگز پول ارسال نکنید یا جزئیات کارت اعتباری، جزئیات حساب آنلاین یا کپی اسناد شخصی خود را به کسی که نمی شناسید یا اعتماد ندارید ارائه ندهید. هنگام خرید آنلاین مراقب باشید. مراقب معاملاتی باشید که به نظر می رسد بیش از حد خوب به نظر می رسند که درست نباشند و همیشه از خدمات خرید آنلاینی که می شناسید و به آن اعتماد دارید استفاده کنید. پیام‌های متنی، پنجره‌های بازشو یا ایمیل‌های مشکوک را باز نکنید: آنها را حذف کنید. اگر ناآشنا هستید، هویت مخاطب را از طریق یک منبع مستقل مانند دفترچه تلفن یا جستجوی آنلاین تأیید کنید. لطفا از اطلاعات تماس خود در پیام هایی که برای شما ارسال می شود استفاده نکنید.

 

نکات کلاهبرداری اینترنتی

از اطلاعات شخصی خود محافظت کنید. صندوق پستی خود را قفل کنید و صورتحساب ها و اسناد مهم را قبل از دور انداختن آنها خرد کنید. رمز عبور و پین های خود را در مکانی امن نگه دارید. همیشه مراقب میزان اطلاعات شخصی که در سایت های رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارید باشید. کلاهبرداران از فناوری‌های جدید، محصولات یا خدمات جدید و رویدادهای مهم برای ایجاد داستان‌های معتبر استفاده می‌کنند و شما را متقاعد می‌کنند که به آنها پول یا اطلاعات شخصی بدهید. کلاهبرداران حتی خود را به عنوان مقامات دولتی نشان می دهند و اظهارات یا تهدیدهای نادرست مانند جریمه، بازداشت یا اخراج، برای ترساندن شما برای پرداخت هزینه می کنند. این کلاهبرداران ممکن است برخی از اطلاعات شخصی شما را از رسانه های اجتماعی به دست آورند تا ادعاهای خود را معتبرتر کنند.

 

جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی

از دستگاه های تلفن همراه و رایانه های خود محافظت کنید. همیشه از محافظت از رمز عبور استفاده کنید، دسترسی به دستگاه خود را با کسی به اشتراک نگذارید (از جمله از راه دور)، نرم افزار امنیتی را به روز نگه دارید و از محتوای دستگاه نسخه پشتیبان تهیه کنید. شبکه Wi-Fi خود را با رمز عبور محافظت کنید و از رایانه های عمومی یا نقاط اتصال Wi-Fi برای انجام امور بانکی آنلاین یا افشای اطلاعات شخصی استفاده نکنید. رمز عبور خود را با دقت انتخاب کنید. رمز عبوری را انتخاب کنید که حدس زدن آن برای دیگران دشوار است و مرتباً آن را تغییر دهید. از یک رمز عبور برای همه حساب ها/پروفایل ها استفاده نکنید و رمز عبور خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

نکاتی برای جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی

تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی خود را در رسانه های اجتماعی بررسی کنید. اگر از سایت‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، مراقب باشید با چه کسی تماس می‌گیرید و یاد بگیرید که چگونه از تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی برای حفظ امنیت خود استفاده کنید. کلاهبرداری‌ها به این دلیل کار می‌کنند که واقعی به نظر می‌رسند و زمانی که انتظارش را ندارید شما را غافلگیر می‌کنند. این می تواند پیشنهادی باشد که خیلی خوب به نظر می رسد که درست باشد، تماسی برای کمک به شما برای تعمیر رایانه یا تهدیدی برای بازپرداخت وامی که بدهی ندارید، اخطاری از بانک یا شرکت تلفن شما در رابطه با مشکلی در حساب شما ، یا حتی یک پیشنهاد ناخواسته برای تماس آنلاین با شخصی. یک نفر دوست می شود. وقتی ایمیلی از سازمانی دریافت می‌کنید که قبلاً با آن سروکار داشته‌اید، مانند پست استرالیا یا سایت خرید آنلاینی که استفاده می‌کنید، اغلب کمتر محتاط می‌شوید. اگر نمی‌خواهید ایمیل دریافت کنید، قبل از کلیک بر روی پیوندها یا پیوست‌های موجود در ایمیل‌هایی که ممکن است جعلی باشند، مراقب باشید.

وکیل برای کلاهبرداری اینترنتی

عنوان جعلی یکی از مصادیق وصول به وسیله متقلبانه و یکی از موارد جدی است که در آن شخص به دروغ ادعای عضویت در دولت (اعم از سازمان ها و سازمان های دولتی یا وابسته به دولت، شرکت های دولتی، کمیته ها و غیره) می کند. از مقامات شهرداری ، نهادهای انقلابی، نیروهای سه جانبه، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی) و تقلب کنند. از آنجایی که دولت ها اساسا قابل اعتماد هستند، اگر از نام دولت سوء استفاده شود و اعتبار آن خدشه دار شود، ممکن است تقلب جدی رخ دهد. اعتمادی که دولت و مردم به آن می دهند، به تقلب دامن می زند. بنابراین اگر فردی از عنوان و موقعیت واقعی خود برای ارتکاب کلاهبرداری استفاده کند، مجازات سختی برای وی نخواهد داشت.

 

مشاوره تلفنی با وکیل برای کلاهبرداری اینترنتی

کلاهبرداران ممکن است با تلاش برای کمک به شما در دسترسی به خدمات پشتیبانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، از جمله اسکان مجدد، اسناد جعلی، درخواست های پناهندگی جعلی، کمک های مالی یا سایر انواع کمک ها در ازای پول یا سایر خدمات، از شما کلاهبرداری کنند. آنها می توانند از طریق وب سایت ها، ایمیل ها، تماس های تلفنی، شخصا یا از طریق رسانه های اجتماعی مانند WhatsApp، YouTube، Facebook و Instagram از شما کلاهبرداری کنند. به منظور متقاعد کردن و فریب شما، ممکن است اطلاعات نادرستی مانند کارت شناسایی یا اسناد جعلی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در اختیار شما قرار دهند. آنها را باور نکنید! کسانی که به شما چنین دروغ هایی می گویند سعی دارند از موقعیت شما سوء استفاده کنند. به هر قیمتی از آنها دوری کنید.