مشاوره حقوقی طلاق

نفقه فرزند بعد از طلاق

مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین 24 ساعته

نفقه فرزند بعد از طلاق

پس از جدایی والدین و طلاق، نفقه فرزند طبق شرایط توسط پدر پرداخت می شود. برای پسران و دختران متفاوت است. تا زمان ازدواج، مسئولیت تربیت فرزند دختر بر عهده پدر است و پدر موظف است تمام نیازهای دخترش را تا زمان ازدواج تامین کند. شما باید زندگی خانوادگی را حفظ کنید و هزینه های مربوط به آن را بپردازید. مخارج لازم برای امرار معاش را نفقه می گویند. طبق مقررات قانون مدنی نفقه به دو دسته زوجه و پدر و مادر عمودی تعلق می گیرد. نفقه فرزند نفقه نسبی محسوب می شود و تابع قوانین و مقررات آن است.

 

نفقه فرزند بعد از طلاق چقدر ه:

نفقه کودک در رده حمایت نسبی عمودی قرار می گیرد و به همین دلیل استحقاق آن را دارد. همچنین در ماده 1199 قانون مدنی، قانونگذار پدران را در صورت تمکن مالی ملزم به پرداخت نفقه فرزند کرده است. بدیهی است در صورت عدم تمکن مالی پدر، پرداخت نفقه به ترتیب به عهده اجداد پدری و مادری خواهد بود. این مقاله بر پرداخت نفقه کودک تمرکز دارد.

نفقه زن شاغل چقدر است؟

در مورد اینکه آیا زنان شاغل می توانند نفقه دریافت کنند؟ در پاسخ باید گفت که قطعا برنده جایزه خواهد شد. نفقه زوجه مشروط به فقر زن نیست. اگر زوجه ثروتمند باشد و دارایی داشته باشد که بتواند نیازهای او را برآورده کند، نفقه زوجه بر عهده شوهر است. بنابراین تفاوتی در نفقه بین زنان شاغل و غیر شاغل وجود ندارد. یکی از تفاوت های نفقه فرزند و نفقه همسر این است که شرط پرداخت نفقه این است که کودک دارایی نداشته باشد و نتواند از عهده خود برآید. اگر کودک دارایی یا شغلی برای تامین هزینه زندگی خود داشته باشد، در این صورت نفقه فرزند برای پدر در دسترس نیست.

 

نحوه پرداخت نفقه فرزند

نحوه پرداخت نفقه ممکن است کاملاً به نظر دادگاه و وضعیت زوجین بستگی داشته باشد. این برای برخی افراد به این معناست که مرد باید نفقه بدهد اما به دلیل خطرات جانی و مالی به هیچ وجه اجازه ملاقات با همسرش را ندارد. اما در سایر موارد که چنین مشکلی وجود ندارد، معمولاً نفقه ماهانه پرداخت می شود و نحوه پرداخت با توافق طرفین تعیین می شود.

نفقه چیست؟

به عبارت ساده تر، نفقه در واقع به مخارج زن اطلاق می شود که طبق شرع بر عهده شوهر است و باید پرداخت شود. جالب اینجاست که نفقه فقط برای زوجه نیست، پدر نیز باید نفقه یا نفقه فرزند را بپردازد. بدیهی است که پرداخت نکردن نفقه کودک هر چه باشد جریمه هایی دارد.اگر شما نیز درگیر موضوع عدم پرداخت نفقه همسر هستید، می توانید با مشاوره یک وکیل معتبر در مدت زمان کوتاهی پرونده خود را پیگیری کنید. وکیل با داشتن سطح تحصیلات و تجربه بالاتر در این زمینه می تواند در اخذ حقوق و غرامت های فراوان به خصوص در صورت عدم پرداخت نفقه به وی کمک کند. با جستجوی وکیل مورد نیاز خود در سایت وکیل ما می توانید در زمان کمتری حقوق خود را احقاق کنید. در این وب سایت می توانید با لیستی از وکلای خانواده که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند، مشورت کنید.

 

مشاوره حقوقی نفقه فرزند بعد از طلاق

در مورد نفقه و تمام جزئیات مربوط به آن بحث کردیم. هر یک از این برنامه ها می تواند به شما کمک کند تا در صورت مشکل در دریافت یا پرداخت نفقه فرزند، بتوانید به راحتی مشکل را حل کنید و دقیقاً بدانید که چگونه این مشکل قانونی را حل کنید. اما اگر همچنان در این زمینه به کمک بیشتری نیاز دارید، می توانید به بهترین وکیل روشن میلان در ارومیه که در این زمینه ها و مناطق فعالیت می کند مراجعه کنید و از او بخواهید تا مشکلات شما در رابطه با میزان نفقه، روش های پرداخت و … را حل کند. .، آن را برای شما حل می کنند.

نفقه فرزند چقدر است؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تربیت فرزندان علاوه بر همسر بر عهده پدر نیز خواهد بود. در صورت نداشتن شغل مناسب و نداشتن تمکن مالی، پدر موظف است نفقه و مخارج فرزندان را قبل و بعد از بلوغ بپردازد. مبلغ مشخصی برای نفقه کودک وجود ندارد. با توجه به قوانین و شرایط مختلف موجود، کارشناسان ذیصلاح می توانند میزان نفقه دختر و پسر خانواده را تعیین کنند.

 

تعیین نفقه فرزند بعد از طلاق

یکی از وظایف مرد طبق قانون و شرع، پرداخت نفقه به زن و فرزندان است. عمل انسان به این تعهد مستلزم ضمانت اجرای قانونی در صورت عدم پرداخت نفقه و اجرای کیفری اعراض از نفقه است; یعنی اگر زوجه به تعهدات زناشویی خود عمل کند و نفقه دریافت نکند، می تواند از هزینه دادرسی نفقه خود را مطالبه کند. و در صورت عدم پرداخت حقوق می تواند علیه شوهرش درخواست کیفری نماید. نفقه غیر از زوجه به دسته دیگری از افراد یعنی پدر و مادر عمودی نیز تعلق می گیرد. نفقه فقط مختص زنان نیست. پدر نیز مسئولیت تحصیل فرزند را بر عهده خواهد داشت و باید هزینه های لازم را برای مادر و فرزند بپردازد.

نفقه اولیاء دم

طبق ماده 1196 قانون مدنی: «بین ابوین فقط اولیای دم اعم از اولیای دم یا اولیاء اولیاء نفقه می‌نمایند. » والدین عمودی، والدین را به ترتیب رتبه بندی، یکی قبل از دیگری تعیین می کنند. نسل به نسل، شامل پدربزرگ، مادربزرگ، پدر، مادر، فرزندان، نوه ها و فرزندان پایین تر. طبق این ماده قانونی، روابط سببی و تراضی مستحق نفقه نمی باشد. ضمناً اقارب جانبی اعم از خواهر، برادر، خاله، دایی و … مشمول موارد موضوع این ماده نمی باشند.

نحوه محاسبه نفقه فرزند

ضوابط و فرمول خاصی برای محاسبه نفقه وجود ندارد، اما میزان نفقه عموماً بر اساس درآمد مرد، شرایط زن و مخارج اقارب در نظر گرفته می شود. میزان نفقه پس از بررسی وضعیت زندگی زوجین توسط کارشناس نفقه تعیین می شود.

نفقه زوجه

طبق ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی، در نکاح دائم، پرداخت نفقه به زوجه از تعهدات زوج است که از طریق نکاح بر عهده زوج است. مسئولیت تحصیل پسران تا سن 18 سالگی ادامه دارد. پدر باید تا زمانی که پسرش ادامه تحصیل دهد و توانایی مالی برای پرداخت شهریه مدرسه را داشته باشد، نفقه فرزندش را بپردازد. با رعایت شرایط فوق، پدر برای تامین هزینه های فرزند کمک هزینه ای دریافت نخواهد کرد. اگر پدر در آن زمان در قید حیات نباشد، حضانت فرزندان به اجداد پدر می رسد.

 

فقه به چه کسانی تعلق می گیرد؟

زوجه و اقارب در خط عمودی دو گروه دریافت کننده نفقه هستند در حالی که فرزندان جزء گروه دوم مستحق نفقه هستند که در مقاله به تفصیل توضیح داده شده است.

نفقه فرزند بعد از طلاق

موارد زیادی وجود دارد که مرد می میرد اما همسرش باردار نیست. در این صورت دیگر نفقه از ترکه به مرد تعلق نمی گیرد. اما در صورت حامله شدن زن تا زمان تولد فرزند باید نفقه پرداخت شود. در واقع قانونگذاران این حق اقتصادی زنان را در رسیدگی به امور خانه، حفظ آرامش در محیط خانواده، تربیت فرزندان و انجام کارهای لازم برای حفظ و نگهداری در نظر گرفتند.

 

مزایای استخدام وکیل حمایت از کودکان

پس از ارائه مشاوره حقوقی و وکالت، موکل نیازی به حضور در هیچگونه دادرسی ندارد.

در صورت عدم پرداخت نفقه زوجه پس از قطعی شدن حکم و در مرحله اجرا، وکیل برای جلب وی راه‌هایی پیدا می‌کند.

در صورت عدم پرداخت نفقه زن توسط مرد، وکیل اموال زوجین را ضبط می کند.

اگر زن قصد طلاق داشته باشد، وکیل می تواند او را به دلیل عدم پرداخت نفقه طلاق دهد.