مشاوره حقوقی طلاق

گرفتن مهریه

مشاور حقوقی آنلاین

 

آیا عدم تمکین زوجه مانع از مطالبه مهریه با ثبت و اجرا در دادگاه می شود؟

در مورد تسلیم باید گفت همانطور که زوجه نکاح را ثبت می کند اعم از حقوق و امتیازاتی مانند مهریه، نفقه، حقوق عرفی و غیره، ثبت نکاح در محل سکونت نیز شامل حق رسمی مرد می شود. تمکین به این معنا که زن باید از شوهرش اطاعت کند که این امر این است که هدف این است که او باید به تعهدات خود به عنوان شوهر به طور کامل عمل کند، اما عدم رعایت این حق مرد ممکن است مانع از پرداخت نفقه و نفقه شود، اما این حق را دارد. او را از پرداخت مهریه بازدارد.

مدت زمان اجرای مهریه

زمان اجرای مهریه بسته به شرایط می تواند متفاوت باشد و نمی توان مدت زمان مشخصی را برای همه یکسان پیش بینی کرد. در این صورت زوجه با رعایت استثنائات اساسی دینی یا ملکی حق دارد با تصمیم اتخاذ شده مخالفت کند. در نهایت اگر زن پس از دو ماه وجه را پیدا نکرد و یا پس از شش ماه نتیجه ای حاصل نشد، به درخواست زن یا وکیل وی برای پیگیری وصول مهریه، گواهی تعقیب صادر می شود. بنابراین بهترین راه برای درخواست اجرای مهریه و پیگیری روند آن، استخدام وکیل مجربی است که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کند. طبق قانون و شرع، زوجه می تواند از تاریخ لازم الاجرا شدن و ثبت نکاح بین زوجین، مهریه را مطالبه کند و زوج مکلف به پرداخت آن می باشد. حال اگر مرد به هر دلیلی از پرداخت مهریه خودداری کند. زن برای دریافت مهریه باید خدمتی را انجام دهد.

گرفتن مهریه

ضمناً اگر مرد کارمند مؤسسات دولتی و خصوصی باشد، وصول مهریه برای زوجه با کسر حقوق قانونی زوج آسان است، اما اگر مرد توان مالی لازم را نداشته باشد یا دارایی او نباشد. دارای مراکز اداری و خدماتی مختلف از زوجه اخذ می گردد. روند وصول جهیزیه طولانی و زمان بر خواهد بود.

متن درخواست اجرای مهریه

متن درخواست اجرای مهریه معمولا به صورت مختصر و کاربردی نوشته می شود به این منظور که دفتر ازدواج. در صورت درخواست کتبی زوجه یا وکیل وی، رئیس دفتر در خصوص میزان مهریه درخواستی دستور اداری صادر و از طریق پست به آدرس زوج درج شده در قرارداد ارسال می کند. ممکن است برخی بپرسند آدرس ذکر شده در قرارداد مربوطه قدیمی است و زوجین به آنجا نقل مکان کرده اند و نمی توان به آنها اطلاع داد؟ پاسخ این است که فرقی نمی کند، فقط اجرا را به آدرس زوج درج شده در قرارداد ارسال کنید، حتی اگر زوج نقل مکان کرده باشند یا آدرس اشتباه داشته باشند.

مشاوره گرفتن مهریه

در مرحله بعد باید به اداره ثبت احوال شهرستان محل دفتر رسمی ازدواج مراجعه کنید. اینجاست که تصمیم می گیرید چه مقدار از مهریه زوجین ممنوع الخروج است و چه چیزی از مصادره اموال آنها نیاز دارید. اموال منقول یا غیرمنقول متعلق به زوج را می توان به عنوان مهریه مطالبه کرد، اما توجه داشته باشید که مال نباید جزء مستثنیات بدهی باشد، در غیر این صورت علیرغم مخالفت زوج یا همسر از توقیف خارج می شود. اموال مصادره شده ممکن است در شهری غیر از شهری که مرجع ثبت در آن واقع است واقع شود. مثلاً عروسی در شهر ارومیه برگزار شد، اما این زوج ساکن تهران بودند و ملک مورد نظر یک فروشگاه در قم بود. در این واحد اجرائیه ثبتی ارومیه دستور توقیف اموال و انجام اقدامات اداری مربوط به واحد اجرائیات ثبتی قم صادر می شود.

 

نحوه اخذ مهریه

متأسفانه در برخی از شهرهای ایران مانند مشهد – که ما آنها را غیرقانونی می دانیم – زوجه مجاز به طرح مطالبه مهریه در محاکم قضایی نیست، بلکه از سوی نیروی انتظامی موظف به اجرای مهریه خود می شود. همانطور که می دانید اگر شخصی مالک هیچ گونه اموالی نباشد می توان آن را مصادره کرد. درخواست مهریه از طریق اداره ثبت کار بی فایده است و نتیجه خوبی برای زوجه نخواهد داشت و زوج فقط می تواند ممنوع الخروج شود. شوهر به دلیل عدم پرداخت مهریه و میزان غرامت تا 110 سکه با شرایط مقرر در قانون جرم انگاری اقتصادی و قانون نفقه قابل تعقیب قضایی است. بدیهی است در صورتی که مهریه بنا به درخواست تامین شود و زوجین تمکن مالی لازم برای نگهداری آن را نداشته باشند، بهتر است حداکثر به مبلغ 110 سکه به دادگاه تقاضای مهریه داشته باشند.

قانون جهیزیه اجرای مهریه نقدی

ما به خوبی می دانیم که طبق قوانین مهریه، پول روزانه محاسبه می شود و هر دو زوج ملزم به پرداخت آن هستند. دو نکته بسیار مهم است که باید بدانیم: اول اینکه در صورت فوت زوج، مهریه روزانه تا تاریخ فوت شوهر محاسبه می شود. جهیزیه روزانه شما چقدر است؟ برای خدمات قضایی 129 را شماره گیری کنید.

 

حضانت فرزند پس از طلاق

طبق قوانین جدید مهریه می توانید با تیم حقوقی دادرمنش تماس بگیرید. پس از کسب اطلاعات لازم در مورد تاریخ لازم الاجرا شدن قوانین جدید مهریه، می توانید با وکیل واجد شرایط، مراحل اخذ مهریه خود را آغاز کنید. قوانین جدید مهریه 1402 راه های جدیدی برای پذیرش مهریه ارائه کرد. این تغییرات نه تنها به زنان امکان دسترسی به جهیزیه را از طرق مختلف می داد، بلکه نقش مهمی در کاهش ابهام و تعارض داشت. حالا اگر نامزدی قطع شود تکلیف مهریه چه می شود؟ در اینجا باید دو حالت را از هم تفکیک کنیم: اگر نکاح قبل از برقراری رابطه جنسی زن و مرد به هم بخورد، زن حق دریافت مهریه را ندارد. از طرف دیگر، اگر زن و مرد قبل از ختم و بعد از خاتمه نکاح جماع کرده باشند، تمام مهریه متعلق به زن است.

مدارک مورد نیاز جهت وصول جهیزیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت جهیزیه شامل سند رسمی ازدواج، شناسنامه و کارت ملی می باشد. به عبارت دیگر، زوجه برای مطالبه مهریه باید سند رسمی ازدواج، شناسنامه یا سایر مدارک هویتی خود را به اداره ثبت احوال محل ثبت رسمی ازدواج ارائه و تقاضای صدور تمام یا قسمتی از دستور اداری نماید. پس از صدور دستور اداری از سوی سازمان ثبت ازدواج، زن می تواند با گواهی نامه به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کند و تا روشن شدن وضعیت نقطه، اموال مرد را مصادره کند. در صورتی که زوجه ظرف مدت دو ماه با ثبت و توقیف اموال شوهر خود موفق به استیفای اموال وی نشود و یا در مدت شش ماه درخواست زن مبنی بر توقیف اموال و جهیزیه شوهر به نتیجه نرسد، زوجه یا وکیل وی می توانند برای ثبت اسناد به دفترخانه مراجعه کنند. درخواست صدور گواهی، مراجعه به دادگاه برای وصول مهریه.